Bu Da Kızıl Çin’in Soykırımı

Bu Da Kızıl Çin’in Soykırımı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Çin’in 1949 yılından beri Doğu Türkistanlılar üzerinde uyguladığı asimilasyon ve soykırımla ilgili bir rapor hazırladı.

1949 yılında Komünist Çin devletinin kontrolüne geçen 40 milyon nüfuslu Doğu Türkistan’da yaşananları, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ‘Doğu Türkistan raporu’ ile özetledi. Rapora göre Çin, 1949 yılından bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlıyı katletti katletmeye de devam ediyor.

ETNİK TEMİZLİK YAPIYORLAR

Komünist Çin’in 1949 yılından bu yana Doğu Türkistanlılar üzerinde asimilasyon ve etnik temizlik politikaları güttüğünün vurgulandığı raporda, “1949-1952 yılları arasında 2 milyon 800 bin, 1952-1957 yılları arasında 3 milyon 509 bin, 1958-1960 yılları arasında 6 milyon 700 bin, 1961-1965 yılları arasında da 13 milyon 300 bin kişi ya Çin ordusu tarafından öldürülmüş ya da rejimin politikaları doğrultusunda oluşan kıtlık sonucu hayatını kaybetmiştir. 1965’ten sonraki katliamlarla birlikte, öldürülen Doğu Türkistanlı sayısı 35 milyon gibi inanılmaz bir rakama ulaşmıştır” denildi.

ÇOCUK DOĞUMUNA İZİN VERMİYORLAR

“Uygur Türkleri şiddetli olarak yürütülen bir nüfus planlamasına da maruz kalmaktadırlar” denilen söz konusu raporda, “Uygur Türklerinin nüfusu Çin nüfusuna oranla yüzde 1,5 civarındadır. Çin devleti Doğu Türkistan’da yaşayan ve azınlık olan halkı doğum kontrolü adı altında, büyük-küçük demeden öldürmeyi planlamaktadır. Genelde en fazla iki, nadiren de üç çocuk doğurmalarına müsaade edilen Doğu Türkistanlı kadınlar, ‘plan dışında’ hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutulmaktadırlar. Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalmakta, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son verilmektedir. Bu uygulamalar, Çin kanunlarında açık olarak yer almaktadır” ifadeleri kullanıldı.

HAYAT GÜVENCELERİ YOK

Çin’in uyguladığı baskılar hakkında bilgi verilen raporda, “Doğu Türkistanlılar Kur’an okuduklarında dayak yiyor, Kur’an öğrenmek istediklerinde hapse giriyorlar. Kendi dillerini, tarihlerini öğrenme hakları yok. İstedikleri üniversiteye girmek, istedikleri işte çalışmak onlar için hayalden de öte. Hayatlarının her aşamasında kimlikleri soruluyor onlara; aidiyetleri sorgulanıyor” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.