Bu da oldu! Sahibinden satılık inek...

Bu da oldu! Sahibinden satılık inek...

Et fiyatlarının tavan yapması üzerine elinde hayvan bulunan büyük çiftçiler internete yöneldi. Sitelerde inek ve dana ilanları arttı.

Hasan Bozkurt'un haberi

Et fiyatlarının tavan yapması üzerine elinde hayvan bulunan büyük çiftçiler internete yöneldi. Ev ve araba satışında vatandaşların en çok başvurduğu internet adresi 'sahibinden.com' ve benzeri siteler, inek ve dana ilanlarıyla doldu. Çiftçiler özellikle 'kredili hayvan satışlarına uygun' notu düşerek ilan veriyor. İlanlardaki ineklerin fiyatları 3 bin 500 lira ile 10 bin lira arasında değişiyor.
Bu yılın başından itibaren artan et fiyatları büyük ve küçükbaş hayvanı 'altın' ile yarışır hale getirdi. Hükümet Et ve Balık Kurumu'na 100 bin ton kasaplık hayvan ithalat yetkisi verdi. 65 bin ton canlı kasaplık sığır Türkiye'ye getirilirken, düşmeyen et fiyatları için özel sektöre de et ithalatı yetkisi verildi.

Ardından kırmızı ette yaşanan bu krizi aşmak için hükümet bir adım daha attı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvan varlığını arttırmak için 7 yıl vadeli sıfır faizli kredi imkanı getirdi. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı faizsiz kredinin hayata geçmesiyle ellerinde hayvan olanlar yüksek fiyattan satmak için pazarlama yöntemlerinin sınırlarını zorlamaya başladı. Şu ana kadar birkaç ilanla sınırlı kalan internetlerdeki satılık inek sayısı 1 ayda 1.200'e çıktı. Boğa sayısı da 117'yi geçti.

Bursa'dan Van'a, Uşak'tan Bolu'ya kadar hemen her ilden bir ilanın bulunduğu internette ineklerin fotoğrafları da yer alıyor. Satıcının iletişim adresinin ineğin yaşının ve cinsinin yer aldığı ilanlarda 'Krediyle hayvan alacaklara uygun ineğim var.' notu da gözlerden kaçmıyor. İneklerin fiyatları 4 bin 500 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. İlanlara ayrıca günlük süt verimi ile buzağı bilgisi de veriliyor. Bazı çiftçiler toptan düve ve dana satışları da yapıyor. Örneğin Burdur'da 10 adet hamile düve 62 bin 500 liraya ilana verilmiş.

BU İNEK FOTOĞRAFTAKİNE BENZEMİYOR

Uşak'ta internet ilanıyla satış yapan Kerim Kazcı, eylül ayından itibaren ilanlarına büyük bir talep geldiğini belirtti. Şu ana kadar internet üzerinden 10 inek sattığını söyleyen Kazcı, "Vatandaş internetten bakıyor arkasından bizim memlekete almaya geliyor. Bazen fotoğraftakine benzemiyor bu inek tepkisiyle de karşılaşıyoruz." diye konuştu.

Moralhaber.net

Etiketler :