Bu köy haritadan silindi

Bu köy haritadan silindi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son günlerde ülke genelinde meydana gelen şiddetli yağışlar sebebiyle yaşanan sel felaketi neticesinde yaşanan can ve mal kayıplarından büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığına bağlı Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün son zamanlarda yaptığı yatırımlarla teknolojiyi yakından takip ederek hava tahminlerinde yüzde 90'ların üzerinde başarı sağladığını ifade etti.

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/111024-113435-ek1.jpgBaşta Antalya olmak üzere Manisa, Denizli, Balıkesir, Muğla ve Isparta'da mevsim normallerinin üzerinde yağış meydana geldiğini belirten Eroğlu, ''Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğümüz Antalya ilimiz için 7 Ekim Cuma gününden itibaren yoğun olarak aşırı yağış uyarısında bulunmuştur. Diğer illerimiz için de gerekli meteorolojik uyarılar yapılmıştır'' ifadesini kullandı.

Antalya'nın Aksu ilçesi ve Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesinde metrekareye 300.4 kilogram yağış düştüğünü ve 78 km/s hızındaki fırtına tespit edildiğini belirten Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Meydana gelen yağış; 25 Şubat 1974 yılında bölgeye düşen 232 kg/m² yağıştan sonra, son 37 yılın rekor yağışıdır. İlk belirlemelere göre taşkın sebebiyle; Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesindeki Haskızılören köyünde 3 köprü, 2 menfez, 3 ev yıkılmış olup 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kayıp olan 5 vatandaşımızı arama çalışmaları ise devam etmektedir.

100 hektarın üzerinde seranın hasar gördüğü yağışlar neticesinde, Aksu ilçesi, Güloluk, Alaylı, Gökdere ve Solaklı mahallelerindeki seralarda ve tarım alanlarında da zararlar meydana gelmiştir.Tarımalanlarındaki ve diğer kesimlerdeki hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Taşkın; ağırlıklı olarak Aksu Çayı'nın kolları olan Küçükaksu ve Kırkgeçit Derelerinden gelen akım ile meydana gelmiştir. Yine Aksu Çayının kolları olan; Çalış Deresi, Kapız Deresi, Tekke-Goducak ve Acısu derelerinden gelen taşkın suları, Aksu Ovası'nda taşkın meydana getirmiştir. 08.08.2010 tarihinde aynı bölgede yaşanan metrekareye 140 kilogram yağışın 2 katından fazla yağış olmasına rağmen; toplu makineli çalışma programı dahilinde DSİ Antalya Bölge Müdürlüğümüz ve Genel Müdürlüğümüz ile diğer Bölge Müdürlüklerimizden temin edilen iş makineleriyle söz konusu derelerde yapılan bakım, onarım ve ıslah çalışmaları ile Bakanlığımızca yapımı tamamlanan Aksu Çayı Mendireği ile taşkının hasarı en aza indirilmiştir. Bu sayede Antalya-Alanya Devlet Karayolu trafiğe kapanmamıştır.''

Meteorolojik ihbarın alınmasıyla birlikte olası taşkınlara karşı DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından gerekli personel, makine ve ekipmanın hazır tutulduğunu ifade eden Eroğlu, çalışmaların devam ettiğini, ayrıca Manisa'nın Gördes ilçesinin Kayacık beldesinde aşırı yağıştan kaynaklanan toprak kayması neticesinde 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Eroğlu, sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerken böyle olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.