Bülent Ecevit'e yapılanlar tam bir operasyondu

Bülent Ecevit'e yapılanlar tam bir operasyondu

Ecevit’in Koruma Müdürü Birgün, Ergenekon duruşmasında “2001’de o yapı hükümeti devirmek istedi” dedi. Bunun ardından 3 yıldır hiçbir duruşmaya katılmayan Mehmet Haberal ilk kez salona geldi.

ERGENEKON davasında bir ilk daha yaşandı. Tutuklandığı günden beri yaklaşık 3 yıldır Silivri’deki duruşmalara katılmayan Prof. Dr. Mehmet Haberal , merhum Başbakan Bülent Ecevit ’in eski Koruma Müdürü Recai Birgün ’ün iddiaları üzerine dünkü duruşmaya katıldı. “2001’de bir yapı Ecevit’in başında olduğu hükümeti yıkmaya çalıştı” diyen Birgün, Ecevit’e Haberal’ın hastanesinde ‘iş göremez’ raporu verilmek istendiğini söyledi.

2001’de o yapı Ecevit’i yıkmaya çalıştı

Silivri’deki dünkü duruşmada Ecevit’in eski Koruma Müdürü ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün tanık olarak dinlendi. Ecevit’in hastalığı döneminde yaşananları operasyon olarak nitelendiren Birgün, “O dönem yaşananlara bakınca partinin ikiye bölünmesi ve sayın Ecevit’in hastalığı kullanılarak yapılanlar, tıpkı 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırası gibi bir operasyondu. O yapı, bu yapımı (Ergenekon) bilmiyorum. Ama hükümeti yıkmaya çalıştı. Eline geçen fırsatları kullandı. Ecevit’in hastalığını kullandı’’ dedi.

Sabah başka akşam başka rapor verildi

Ecevit’in hastalanınca Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığını hatırlatan Recai Birgün, 10 günlük tedavi sonrası ‘omurgada çökme var, felç ve ölüm tehlikesi var’ denilerek Ecevit’in 8 ay hastanede yatması gerektiğinin söylendiğini belirtti.Başkent’ten gelen doktorların Ecevit’ten tuvalete bile kalkmamasını istediklerini, ancak Ecevit’in ayağa kalkarak evde normal yaşamını 3 ay boyunca sürdürdüğünü anlatan Birgün, Ecevit’in işinin başına dönme isteğine doktorların akşam olumlu yanıt verdiklerini, sabah gelip ‘hareket etmiş’ diye karar değiştirdiklerini söyledi.

Rahşan Hanım’la şüphelendik

Bu süreçte Ecevit’in hastalığının medyada geniş yer bulduğunu, hatta öldüğü haberleri bile yapıldığını anlatan Birgün “1 gün önce ‘iyisin’, sabah gelince de ‘kıpırdamışsın, his kaybı olmuş’ deyince Rahşan Hanım ile biz şüphelendik” dedi. Birgün, Rahşan Ecevit’le birlikte Ecevit’e durumu anlattıklarını ve yakın arkadaşı ortopedist Mücahit Pehlivan’ı kendisine önerdiklerini söyledi. Birgün şöyle devam etti:

Mücahit Pehlivan eve nasıl sokuldu?

“Ben ‘senden (Pehlivan) belge istiyorum, bu Başbakan’ dedim. Bunun üzerine özel bir poliklinikten seyyar röntgen cihazlarını gece eve soktuk. Filmlere göre de, çökmenin düzeldiği, risk kalmadığı söylendi. Biz de Başkent’ten gelen doktorları bahanelerle kabul etmedik. Dönemin DSP yöneticileri Zeki Sezer, Emrehan Halıcı ve Tayfun İçli geldi. Hastaneye gitmemesi gerektiği, giderse ‘çalışamaz’ raporu verileceği duyumu aldıklarını söylediler. Hastaneye gitmedik. Sonuçta Ecevit 2006 yılına kadar gayet sağlıklı yaşadı.

Suikast planlandığı duyumunu aldık

Terörle mücadelede görevli bir arkadaşım ‘Cumhurbaşkanına giderken eylül 2002’de suikast olabilir. Dikkatli ol’ dedi. 20 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı’nda resepsiyon olacağı bildirildi. Defterlerde görünmeyen ve hiç olmayan bir günde randevu çıkması üzerine tedirgin oldum. 2 ayrı ekip çıkararak o gün Ecevit’i 24 saat basından atlattım’’ HABER MERKEZİ

Mahkeme çağırdı, öğleden sonra geldi

ERGENEKON duruşmasına verilen öğle arasının ardından davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Recai Birgün’ün iddiaları nedeniyle Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan Haberal’ı duruşmaya çağırdı. Bunun üzerine Haberal, kaldığı cezaevinden duruşma salonunun bulunduğu binaya getirildi. Haberal, savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in Birgün’e sorularını yönelttiği sırada salona giriş yaptı. Haberal, ilk olarak avukatlarının bulunduğu tarafa yakın olan sandalyelere giderek, avukatlarıyla bir süre sohbet etti. Tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay da Haberal’ın yanına oturdu.

Haberal: Hayretler içinde kaldım

Sağlık sorunları nedeniyle düne kadar duruşmalara katılamadığını belirten Haberal “Bugün (dün) ise Aile Hekimine muayene olduktan sonra, mahkemeninizin beni davet etmesi üzerine ‘Ne pahasına olursa olsun gitmeliyim’ diye buraya geldim” dedi. Ayakta zor durduğunu söyleyen Haberal, “Recai Birgün’ü dinlerken doğrusu hayretler içinde kaldım. Bülent Ecevit Türkiye’nin başbakanıdır. Birgün burada açıklasın. Ecevit’e Başkent Üniversitesi doktorları tarafından verilen hangi ilaçlar kesildi. Ecevit bunun ardından nasıl kısa sürede iyileşti açıklasın” dedi.

4 yıl yaşaması do 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.