Bunaltan sıcaklıklar önce çıkacak sonra düşecek

Bunaltan sıcaklıklar önce çıkacak sonra düşecek

Yurt genelinde hava sıcaklıkları haftanın ilk günlerinde 2 ila 4 derece artacak ancak hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte sıcaklıklar düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu haftadan itibaren yurt genelinde hava sıcaklıklarının haftanın ilk günlerinde 2 ila 4 derece artacağını ancak hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte sıcaklıkların düşeceğini açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; hafta ortasına kadar Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize, Artvin-Hopa) ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Erzurum’un kuzey çevre ilçeleri) aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Hava sıcaklığının yeni haftanın ilk üç gününde iç bölgelerde 2 ila 4 derece artması, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

"Hafta ortasından sonra kuvvetli kuzeyli rüzgârla birlikte Karadeniz’den nem taşınması sonucu kuzey kesimlerde yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor. Yağış ve özellikle kuvvetli kuzeyli rüzgâr nedeniyle hava sıcaklığının da Perşembe günü Marmara, Ege, Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında, Cuma günü Karadeniz, İç Anadolu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde hissedilir derecede (5 ila 8 derece) azalması bekleniyor.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

11.08.2011 Perşembe günü; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile akşam saatlerinde Ankara, Kırıkkale, Çankırı ve Eskişehir çevrelerinde aralıklarla sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların Marmara’nın kuzeydoğusu (Kocaeli, Sakarya) ile Batı Karadeniz’de lokal olarak kuvvetli olabileceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı Marmara, Ege, Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında 5 ila 8 derece azalacak, rüzgâr Marmara, Batı Karadeniz ile Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

12.08.2011 Cuma günü; Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile sabah saatlerinde İç Anadolu’nun kuzeydoğusunda aralıklarla sağanak yağış geçişler bekleniyor. Yağışların Batı Karadeniz kıyıları başta olmak üzere Karadeniz kıyılarında lokal olarak kuvvetli olabileceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı Karadeniz, İç Anadolu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde hissedilir derecedeki azalışını sürdürecek.

Hafta sonunda (13-14.08.2011) Karadeniz bölgesi başta olmak üzere kuzey kesimlerde yağışların aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor."

BÖLGE BÖLGE DURUM

Hava sıcaklığı Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yurdun kuzeydoğu kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Trabzon ve Rize çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz Kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-

Yağışların; Trabzon ve Rize çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (su baskını, yıldırım vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

Rüzgarın; Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.(30)

ANKARA: Parçalı az bulutlu.(31)

İZMİR: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.(33)

ADANA: Parçalı ve az bulutlu.(34)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık.(36)

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu.(28)

ERZURUM: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(25)

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık.(39)

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; Kıyı Ege'de kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin ile Gümüşhane'nin kuzey çevreleri sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Trabzon ve Rize çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.