Burdur'da turpgiller familyasının "akşamyıldızı" cinsine ait yeni bir tür keşfedildi

Burdur'da turpgiller familyasının "akşamyıldızı" cinsine ait yeni bir tür keşfedildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Burdur'da turpgiller familyasının "akşamyıldızı" cinsine ait yeni bir tür keşfetti. Titiz bir çalışma sonucunda keşfedilen türe "Burdur akşamyıldızı" ismi verildi.

"BURDUR AKŞAMYILDIZI" ADI VERİLEN TÜR İLE DÜNYADA 50 TÜRÜ BULUNAN CİNSİN TÜRKİYE'DEKİ SAYISI 32'YE YÜKSELDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Burdur'da turpgiller familyasının "akşamyıldızı" cinsine ait yeni bir tür keşfetti. Titiz bir çalışma sonucunda keşfedilen türe "Burdur akşamyıldızı" ismi verildi.

DKMP Genel Müdürlüğünün türlere yönelik koruma ve izleme çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürülüyor.

Burdur'daki DKMP 6. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda Altınyayla ilçesi sınırlarında yer alan Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı'nda yürütülen çalışmalar sonucunda, turpgiller (Brassicaceae/Cruciferae) familyasının akşamyıldızı (Hesperis) cinsine ait yeni bir tür keşfedildi. Bitkiye "Burdur akşamyıldızı" (Hesperis burdurensis) adı verildi.

"Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı Gelişme Planı" kapsamında yapılan arazi çalışmaları sırasında, akşamyıldızı cinsine ait örnekler toplandı. Bu örneklerin, ülkemizde bilinen akşamyıldızı türlerinden morfolojik olarak farklı özelliklere sahip olduğu belirlendi.

İki yıl boyunca bitkinin hem çiçekli hem de meyveli dönemlerinde gözlem yapıldı.

Türün birey sayısı, yayılış alanı, habitat özelliği ve tehlike kategorisi gibi özellikleri de değerlendirildi, önemli yurt içi ve yurt dışı herbaryumlar ziyaret edildi, akşamyıldızı cinsine ait örnekler incelendi.

Morfolojik incelemeler sonucunda "Burdur akşamyıldızı" türünün yaprak, çiçek ve tüy özelliğinin diğer akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği belirlendi. Böylece bunun yeni bir bitki türü olduğuna karar verildi.

Çalışma sırasında, türün tohum yüzeyi ve polen özellikleri de taramalı elektron mikroskobu ile çalışıldı.

Elde edilen bütün verilerin değerlendirilmesinin ardından bununla ilgili bir makale hazırlandı.

Makalenin bitki, su yosunu ve mantar taksonomisi üzerine bilimsel yayınlar yapan "Phytotaxa" isimli uluslararası hakemli bir dergide yayınlanması ile tür bilim dünyasına tanıtıldı.

Dünyada yaklaşık 50 tür ile temsil edilen cinsin ülkemizdeki tür sayısı "Burdurakşamyıldızı" ile 32'ye yükseldi. Akşamyıldızı cinsinin yer aldığı turpgiller ailesi lahana, tere, turp gibi ekonomik öneme sahip bitki türlerini içerirken aynı zamanda süs bitkisi olarak yetiştirilen şebboy gibi türleri de içeriyor.

Akşamyıldızı cinsinin bazı türleri de gösterişli çiçekleri ve hoş kokularından dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilebiliyor.

BAKAN KİRİŞCİ'DEN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye'nin biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir ülke olduğunu belirtti.

Bu zenginliği değerlendirmek ve korumak için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Kirişci, Bakanlığın bu yöndeki çalışmalarının artarak süreceğini bildirdi.

Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur'da yürütülen çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kirişci, turpgiller (Brassicaceae/Cruciferae) familyasının akşamyıldızı (Hesperis) cinsine ait yeni tür keşfedilmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.