Burs mağduru öğrencilere müjde!

Burs mağduru öğrencilere müjde!

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kanun sebebiyle belediyelerden burs alamayan öğrencilere müjde. Öğrencilerin 20 Şubat tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyor.

Yurtkur, belediyelerden burs aldığı için öğrenim kredisine başvurmayan öğrencilere yeni bir imkan tanıdı. Buna göre mağdur öğrencilerin 11-20 Şubat tarihleri arasında kuruma müracaat etmeleri gerekiyor.

Başvurular www.kyk.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılacak. Başvurusu kabul edilen öğrencilere, 13 Mart'tan itibaren öğrenim kredisi verilmeye başlanacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, ilk defa böyle bir uygulamaya gidiyor. Kararda mağdur öğrencilerin talepleri etkili olmuş. Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak, belediyelerden burs aldığı için kredi talebinde bulunmayan öğrencilerin mağdur olduklarını belirtti. Albayrak, "Belediyeden aldığımla idare ederim diye düşünenler şimdi bursları iptal olunca ne yapacağını şaşırdı. Bazı öğrenciler bize mağduriyetlerini iletti. Biz de geçmişte yeni başvuru almadığımız halde ilk defa öğrencilere öğrenim kredisine başvuru imkanı verdik. Eğer belediyeden burs aldıkları için geçmişte bize başvurmamışlarsa onlara yeni bir imkan vererek mağduriyetlerini gidermiş olacağız." diye konuştu.

Albayrak ayrıca önceden başvurup da evraklarını teslim etmediği için kredi verilmeyen öğrencilerin senetlerini teslim etmeleri için 3. kez uzatılan evrak verme süresinin de 27 Şubat akşamında dolacağını hatırlattı.

2002 yılında 45 lira olan burs ve krediler, bugün 180 lira olarak ödeniyor. Bu yıl 75 bin burs, 175 bin öğrenim, 135 bin de katkı kredisi (harç) veren Yurtkur, toplam 817 bin öğrenciye maddi katkıda bulunuyor. Kurum, ayrıca 484 bin öğrencinin harçlarını üniversitelerine yatırıyor.