Bursa'ya Bosch piyangosu

Bursa'ya Bosch piyangosu

Bosch 2015'te Bursa'da 135 milyon Euro'dan fazla yatırım yapacağını açıkladı. Ancak bir sıkıntı var.

BOSCH Türkiye Temsilcisi ve Genel Müdürü Steven Young, 2015 yılında 135 milyon Euro'dan fazla yatırım yapmayı planladıklarını ve bu yatırımların büyük bölümünün Bursa'da gerçekleşeceğini söyledi. Young, "Bursa'da ufak bir sıkıntı var. Organize Sanayi Bölgesi'nde arsa bitti. Bizim hızlı bir şekilde Bursa'da yeni OSB oluşturmamız gerekiyor ki, yeni yatırımları daha rekabetçi bir şekilde hayata geçirebilelim" dedi.

 

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi'nin düzenlendiği toplantıya katılan Steven Young, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Son dönemde piyasalarda görülen dalgalanmaların kendilerini çok fazla etkilemediğini belirten Young, şöyle konuştu:

 

"Bosch olarak ithalat, hem de ihracat yapıyoruz. Türkiye'deki ekonomik hareketler bizi bir tarafta etkilerken, diğer tarafta etkilemiyor. Bu yüzden çok fazla sıkıntımız yok. Ama biz kur politikasında stabilite ve öngörülebilirliğe önem veriyoruz. Evet artabilir ancak bir gecede artmasından hoşlanmıyoruz. Makul zamana yayılmış artışları daha çok tercih ediyoruz."

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE ARSA BİTTİ

Bursa'ya bu yıl 135 milyon Euro'luk yatırım yaptıklarını ifade eden Young, ildeki organize sanayi bölgesinin yetersizliğinden yakındı. Yeni bir arsa tahsisi veya organize sanayi bölgesi yapılması gerektiğine dikkat çeken Young, şöyle devam etti:

 

"Bursa'da Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) arsa bitti. Bizim hızlı bir şekilde Bursa'da yeni OSB oluşturmamız gerekiyor ki, yeni yatırımları daha rekabetçi bir şekilde hayata geçirebilelim. Bunun da oluşum içinde olduğunu biliyorum ancak bu süreci hızlandırmakta yarar var. 2015 yılının ilk yarısında yeni OSB konusuna çözüm getirileceğinin bilgisini aldım. Çünkü, 2018'de üretip teslim etmek istediğimiz ürünler var. Şimdiden bunların planlarını yapıyoruz. 2018 yılında ürünleri teslim edeceksek, biz çok önceden arsaları alıp, fabrikaları inşa edip, makinelerin donatımını yerleştirmiş olmamız gerekiyor. Geçen yıl 150 milyon Euro yatırım yapmıştık. 2015 yılında kısmet olursa 135 milyon Euro'dan daha fazla yatırım yapacağız. Bu yatırımın aslan payı Bursa'ya olacak. Türkiye'de yatırım ortamı makul. Yatırım yapmak için devlet desteği var. Bu anlamda da kalifiye çalışanlar bulabiliyoruz."

2015 YILINDAN SONRA V AKARYAKITTA YÜZDE 30 TASARRUF

Bosch'un yeni bir enjeksiyon üzerinde çalıştığını ifade eden Young, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ürün yelpazesini geliştiriyoruz. Enjektörleri geliştiriyoruz. Özellikle dizel enjektörde yüzde 30 tasarruflu yeni ürünleri Bursa'da üreteceğiz. 2014 yılında bu üretime başladık, 2015 yılında da ciddi bir şekilde kapasite artırımı yaparak bu yatırımla ilgili vites attıracağız. Dizel enjektör tüketimiz azaltıyor, doğaya karbondioksit salınımları azalıyor, eskiden 2 litrelik arabanın yapacağı görevi şu anda 1.6 litre yapabiliyor. Bu şekilde devam ettikçe 1 litreye kadar da düşecek. 4 silindirli motorlar 3 silindire düşecek. Enerji konusuna çok önem veriyoruz. Hem elektrik konusunda, hem de sulu makinelerimize daha az su kullanıyoruz. Doğal kaynakları kullanım konusunda tasarruflu ürünler üretiyoruz."

BURSA'YA 2 AR-GE MERKEZİ

Bursa'ya 2 yeni Ar-Ge merkezi kuracaklarını söyleyen Young, 2014 yılının Bosch grubu olarak iyi geçtiğine dikkat çekti. Young, otomotiv olarak baktıklarında Türkiye'deki satışları ve ihracatı olumlu kapattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

 

"Bursa'da üretim olarak en yeni ürünleri üretiyoruz. Bosch'un çıkarttığı bir ürünü Almanya'dan önce Bursa'da üretiyoruz. Dolayısıyla yeni ürünler ürettiğimiz ve tasarladığımız için gerek Türkiye'deki satışlarımız, gerekse ihracatımız olumlu gelişme gösteriyor. Bizim toplam ciromuzun yüzde 32-34'ler seviyesinde artışı öngöreceğiz. Ama henüz kur kapanmadı ve kurlar da sabitlenmedi. Bursa'ya 2 tane daha Ar-Ge merkezi yapacağız. Bununla ilgili başvurularımızı toparlıyoruz. Kısmet olursa onaylanırsa Bursa'ya Bosch grubu olarak 2 Ar-Ge merkezi kazandıracağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.