Büyükşehirlerde 40 canlı bomba alarmı!

Büyükşehirlerde 40 canlı bomba alarmı!

Kamuoyu terörle mücadelede konsept değişimini tartışırken devletin zirvesi “canlı bomba” alarmında.

Zihni Çakır'ın haberi

Kamuoyu terörle mücadelede konsept değişimini tartışırken devletin zirvesi “canlı bomba” alarmında. AK Parti hükümetinin Polis Özel Harekat birimini güçlendirerek terörle mücadeleye yeni bir ivme kazandırma çabaları, PKK’yı da harekete geçirdi.
Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgüt, polisin prestijini sarsmak ve bunun üzerinden hükümetin elini zayıflatmak için 40 canlı bombayı eylem yapması için metropollere saldı.

Emniyet İstihbarat ve MİT’in bu 40 kişinin kimlik, yer ve eşgalini tespit etmek için titiz bir çalışma yürüttüğü öğrenildi.
Terör örgütünün, halkın en kalabalık olduğu yerlerde uluslararası düzeyde ses getirecek eylemler düzenlemek için görevlendirdiği canlı bombaların büyük çoğunluğunun kadın olduğu da gelen bilgiler arasında.

PKK’nın kırsal çatışma ve saldırılardan çok büyükşehirlerde planladığı bu eylemlerle,
-    Polis teşkilatının terörle mücadeleye Özel Harekat birimi olarak dahil edilmesinin önüne geçmeyi,
-    Polisin son dönem toplum nezdinde kazandığı itibarı erozyona uğratmayı,
-    Toplumda korku ve panik duygusunu hakim kılarak siyasal iktidara ve devlete olan güven duygusunu zedelemeyi,
-    Eylemlerin büyüklüğü ve yaratacağı yankı ile Kürt Sorununu uluslararası arenada daha etkin bir şekilde tartıştırarak kendine meşruiyet kazandırmayı,
-    BDP’nın ve Abdullah Öcalan’ın “özerklik” ve “bağımsızlık” gibi bölünme amaçlı talepleri konusunda devletle bir pazarlık süreci başlatmayı,
-    Eylemler sonrası güvenlik güçlerini daha sert tedbirlerle şiddete yönlendirip, durumu uluslararası kuruluşlar nezdinde tartışılır hale getirmeyi,
-    Meclis’in yeni dönemde anayasa yapmasının önünü kesecek bir kargaşa ve kaos ortamı yaratmayı planladığı da gelen bilgiler arasında.
Terör örgütünün, yapılacak olan demokratik ve çoğunlukçu yeni anayasanın kendi sonu olacağı, Kürtler’in halen çoğunluk olarak AK Parti iktidarından yana tercih yaparken, yeni anayasa ile birlikte PKK ve BDP’ye olan desteğin tamamen biteceği endişesini taşıdığı ve bu sebeple bu kanlı planı hazırladığı da öne sürülüyor.

ROTAHABER

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.