Camide ayin yapıldı

Camide ayin yapıldı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir Alaçatı'da 88 yıldır Müslümanlar tarafından ibadethane olarak kullanılan Pazar Yeri Camii'nde ayin yönetti!

Namazdan sonra ayin

Pazar Yeri Cami'de namazdan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi. 1874 yılında inşa edilen ve Meryem Ana'ya adanan İsodia Tis Thetokoy Kilisesi, 1923 yılında Pazar Yeri Camii olarak ibadete açıldı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen restorasyon çalışması esnasında tarihi kilisenin ikonaları da onarılmış, bir perde ile namaz esnasında kapatılabilir bir sistem yapılmıştı.

Namaz saatleri dışında ise özellikle Yunanistan'dan gelen Ortodoks hıristiyanların ziyaretine açılan Pazar Yeri Camii'nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi. Ayine Yunan adalarından gelen yaklaşık 150 kişi katıldı.

Patrik'ten AKP'ye teşekkür

Patrik Bartholomeos geçen sene restorasyon çalışmaları devam ederken burasını ziyaret ettiğini, bugün ise devlet makamları tarafından tarihi eser ilan edindiğini belirterek, "Geçen Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ile birlikte Topkapı Sarayı'nda İstanbullu Rum Ressamlar Sergisi'ni açarken, Bakan Günay 'Anadolu toprağında hangi kültürler yaşamış ise korumayı ve geleceğe taşımayı bir insanlık borcu sayıyoruz.

Anadolu toprağında var olan bütün anıtlara, inanç merkezlerine aynı saygıyla yaklaşıyoruz. Bunların ayakta kalması ve geleceğe taşınması konusunda yoğun çaba sarf ediyoruz' demişti.

Bu akşam şirin Alaçatı'nın ziyaret ettiğimiz ve içinde yüce Allah'a bize lütfettiği nimetleri için şükrettiğimiz bu mükemmel tarihi eserin bugünkü durumu ve görünümü bakanımızın sözlerinin en iyi ve en somut ispatıdır.

Kendisine, hükümetimize, devletimize memnuniyetimizi ve tebriklerimizi ifade ediyoruz. Bu gibi davranışlar Avrupa Birliği'nin kapısını aralayan, Avrupa camiasına hakkıyla tam bir üye olarak mensup olma gayreti içinde olan ülkemize layık gelen inisiyatif ve davranışlardır.

Her geçen gün gelişmekte olan Türk - Yunan dostluğu için hayır duaları ediyoruz" dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.