Çarşamba'da meşruiyet arıyor

Çarşamba'da meşruiyet arıyor

Rusya'ya bağlı Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Rusya yanlısı rejimine meşruiyet sağlamak amacıyla Mahmut Ustaosmonoğlu Hocaefendi'yi Çeçenistan'a götürecek.


Kadirov'un Hocaefendi planı

 
Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Çeçenistan'daki Rusya yanlısı rejime meşruiyet sağlamak amacıyla yaptığı halkla ilişkiler çalışmalarına devam ediyor. Türkiye'deki Çeçen suikastlerinde de parmağı olduğu iddia edilen Kadirov, şimdi de Mahmut Ustaosmonaoğlu Hocaefendi'yi Çeçenistan'a götürmeye hazırlanıyor. Hocaefendi'nin Aslan Mashedov döneminde Çeçenistan'a gönderdiği Mustafa Ekinci ve arkadaşlarına olan ilgiyi kendi çıkarları için kullanmayı amaçladığı belirtiliyor.
 
TANINMIŞ KİŞİLERİ KULLANIYOR
 
Daha önce aracı kişilere yüklü miktarlarda para ödeyerek Türkiye'den tanınmış isimleri getirtiği bilinen Kadirov'un Mahmut Hocaefendi'yi Çeçenistan'a götürebilmek için kimleri aracı olarak kullandığı merak ediliyor. Dikkat çekilen bir başka nokta ise Mahmut Efendi'nin sağlık durumunun bu seyahate elverişli olmaması ve Çeçenistan'da kendisine yönelik bir suikast düzenlenmesi ihtimali. Rusya yanlısı Kadirov'un kendisine meşruiyet sağlama adına hertürlü fırsatı kullanabileceği de Kadirov'u yakından tanıyan isimlerce dillendiriliyor.
 
İLGİNÇ ZİYARET DOĞRULANDI
 
Mahmut Efendi'nin Çeçenistan'ı ziyaret edeceğine ilişkin bilgi chechnyatoday.com isimli internet sitesinde yer aldı. Habere göre Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Kafkasyalı din adamları ile düzenlediği toplantıda konuşan Kadirov, 'İslam dünyasınca yakından tanınan Mahmud Efendi, Çeçenistan'ı ziyaret etmeye karar verdi' dedi. İslami hassasiyetler konusunda sabıkalı olan ve Rusya'ya karşı mücadele veren pek çok Çeçen mücahidin şehid edilmesinde parmağı bulunan Kadirov'un bu açıklaması gözleri bir anda İsmailağa'ya çevirdi. Mahmud Efendi'ye yakın kaynaklar ise bu ziyareti doğruladı. Ziyaretin 9 Haziran 2014 günü gerçekleşeceği öğrenildi.
 
KİM, NİÇİN ARACILIK ETTİ?
 
Rusya bağımlısı olan ve Türkiye'de işlenen Çeçen cinayetlerinde doğrudan parmağı olduğu ortaya çıkan Kadirov, adeta dünya kamuoyunda bozulan imajını düzeltmek amacıyla daha önce de benzer girişimlerde bulunmuştu. Türkiye'den bazı gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarını yüklü miktarda paralar ödeyerek Çeçenistan'da ağırlayan ve kendisine övgüler dizdiren Kadirov, kritik dönemlerde İsrail'e yaptığı ziyaretler ve Suriye'deki Esed rejiminin katliamları konusunda yaptığı destek açıklamalarıyla gündeme gelmişti.
 
KADİROV ŞOV YAPMAYI SEVİYOR
 
İslami hassasiyetler konusunda tamamen şow yapan ve alemlerinde verdiği görüntülerle ikiyüzlü bir siyaset izleyen Kadirov'un Çeçenistan'ın bağımsızlığına yönelik Türkiye kamuoyunda mevcut olan algıyı da tersine çevirmeye çalıştığı ifade ediliyor. Kadirov'un Mahmut Efendi'yi Çeçenistan'a gitmeye ikna etmesi için kimleri aracı olarak kullandığı ise merak ediliyor. Bu tür ziyaretleri organize edenlere yüklü miktarda komisyon ödeyen Kadirov'un bu ziyaret için de aracılara herhangi bir ödeme yapıp yapmadığı bir başka merak konusu.
 
İsmailağa rahatsız
 
Hocaefendi'nin Kadirov'un amacına alet edilmek istenmesi İsmailağa Cemaati'ni rahatsız etti. Mahmut Efendi'nin bacanağı ve Marifet Derneği'nin yönetiminde olan Muhammet Keskin ve Şefik Kocaman'ın da içinde olduğu bir grubun Mustafa Ekinci ile Çeçenistan'a gidip temaslarda bulunduğu öğrenildi.
 
Kadirov'un meşruiyet arayışına Hocaefendi'nin alet edilmek istenmesi, oğulları, yeğenleri, yakın akrabaları ve İsmailağa Cemaati'ni rahatsız etti. Yıllardır rahatsızlığı bahane edilerek Çarşamba'daki tekkesinden uzak tutulan, en yakınlarının düğün ve cenazelerine bile katılamadığı öne sürülen Hocaefendi'nin Çeçenistan'a nasıl gidebileceği cemaat mensupları tarafından cevabı aranan bir soru oldu.
 
Mahmut Hocaefendi, Aslan Mashedov'un Cumhurbaşkanlığı döneminde, Selimhan Yanderbiyev'in gelip bizzat talep etmesi üzerine Mustafa Ekinci'yi bir grup cemaat mensubuyla birlikte Çeçenistan'a göndermişti.
 
ORGANİZE EDEN KİM?
 
Kadirov'un, Çeçenlerin İsmailağa Cemaati'ne olan bu sevgisinden faydalanmak istediği dile getiriliyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Mahmut Efendi'nin bacanağı ve Marifet Derneği'nin yönetiminde olan Muhammet Keskin ile Şefik Kocaman'ın da aralarında olduğu bir grup cemaat mensubunun Mustafa Ekinci'nin beraberinde Çeçenistan'a gittikleri ve çeşitli temaslarda bulundukları öğrenildi.
 
BAĞIMSIZLIK YANLISI
 
Mahmut Efendi'nin ziyareti için ambulans uçak kaldırılacağı dile getirildi. Hocefendi, Çeçenistan'daki bağımsızlık yanlısı güçlere verdiği destekle tanınıyordu. İsmailağa Cemaati, Çeçenistan konusundaki hassas tavrıyla biliniyor. Uzmanlara göre İsmailağa Cemaati ve lideri Ustaosmanoğlu bu nedenle uzun süredir Kadirov'un ilgi alanındaydı.
 
Suikastlarla anılan bir isim
 
Ramazan Kadirov, 1999 yılında Çeçenistan'ın seçilmiş ikinci Cumhurbaşkanı Zelimhan Yandarbiyev'in II. Rusya-Çeçenistan Savaşı sonrası Çeçenistan dışına çıkmasından sonra Rusya tarafından Cumhurbaşkanlığı'na atanan Ahmed Kadirov'un oğlu. Babasının 2004'te bombalı saldırıda hayatını kaybetmesinden sonra 30 yaşını doldurmayı bekleyen Ramazan Kadirov, 2006 yılında göreve başladı. Kadirov, Rusya karşıtı muhaliflere uyguladığı baskılarla uluslararası basında sık sık gündeme geliyor. Çeçenistan'da savaşın devam etmediğini ispatlamak için ünlü isimleri sürekli Çeçenistan'da ağırlayan Kadirov, bu gibi faaliyetlere her yıl milyonlarca lira harcıyor. Bağımsız Çeçenistan yanlısı Çeçenler, Kadirov'u Türkiye ve Avrupa'da işlenen Çeçen cinayetlerinin de suç ortağı olmakla suçluyorlar. İstanbul'daki cinayetlerde de Kadirov'a yakın isimlerden Ziyauddin Mahaev Zeytinburnu'ndaki Ali Osaev cinayetinin gözcüsü olmakla suçlanmış ancak dava dosyasında hakkındaki suçlamalar düşürülmüştü. (Yeni Şafak)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.