CESARETİ ANNE TARAFINDAN!

CESARETİ ANNE TARAFINDAN!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta sergilediği dik duruş ve cesur davranış dikkatleri ailesinin üzerine de çekti. 30 Ocak 2009 Cuma 16:37

Davos Fatihi olarak isimlendirilen başbakan Erdoğan'ın annesinin dedesi, Sarıkamış Allah-u Ekber Dağları'nda cesurca şehit düşmüş.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta sergilediği dik duruş ve cesur davranış dikkatleri ailesinin üzerine de çekti.

Yapılan araştırmada Erdoğan'ın anne tarafından büyük dedesinin Sarıkamış Allah-u Ekber Dağları'nda cesurca Sarıkamış Harekatı'na katılarak şehit düştüğü ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan'ın, Sarıkamış Şehitleri'nin 94.Yılı Anma Töreni öncesinde ziyaretine gelen Kars heyetine, ''Sarıkamış'ta büyük dedemin gözyaşının dahi donduğunu büyüklerimiz bize anlatırdı'' demesi üzerine tören plaketlerinin Kars Valiliği'nce gözyaşı formunda hazırlandığı öğrenildi.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars Milletvekilleri Zeki Karabayır ve Mahmut Esat Güven; Kars heyeti ile birlikte 6 Mayıs 2008 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ederek gerçekleştirdikleri Kars'ın genel konuları, yatırım potansiyeli görüşmeler ve 27-28 Aralık 2008 tarihleri arasında yapılan Sarıkamış Harekatı'nın 94. Yılı anma etkinlikleri kapsamındaki ''Türkiye Sarıkamış Şehitlerine Yürüyor'' programıyla ilgili yapılmış olan hazırlıklar hakkında bilgi verdiler.

Konu Sarıkamış Şehitleri olunca Başbakan Erdoğan, annesi Tenzile Erdoğan'ın dedesi Mustafa oğlu Kemal Mutlu'nun Sarıkamış'ta şehit düştüğünü anlattı. Erdoğan'ın, "Çocukluğumuz Sarıkamış'ta yaşananları dinlemekle geçti. Hatta aile büyüklerimiz, büyük dedem Kemal Mutlu'nun soğuktan gözyaşının bile donarak şehit olduğunu söylerdi. Bu anılarla büyüdük" demesi Kars heyetini oldukça duygulandırdı.

Ziyaret sonrası Kars'a dönen Vali Erden, yardımcıları ile yaptığı toplantılarla anma etkinliklerine katılacak davetlilere verilecek plaketlerin tasarımını belirledi.

Başbakan Erdoğan'ın anlattıklarından yola çıkan Vali Mehmet Ufuk Erden'in teklifi üzerine plaketler, gözyaşı formunda hazırlandı. İçerisinde soğuktan donarak şehit olmuş bir Mehmetçik ve karlar içerisinde yürüyen askerler ile karlar içinde açan bir kardelen fotoğrafının yer aldığı plaketler törene katılanlara verildi.

Tören kapsamında sahnelenen ve izleyenleri gözyaşına boğan ''Sarıkamış'ta Bir Hüzün Hikayesi'' adlı tiyatro oyununda da Başbakan Erdoğan'ın büyük dedesi Rize Güneysulu Kemal Mutlu da canlandırılmıştı.Yönetmenliğini Haydar Kılıç'ın, yönetmen yardımcılığını Erdem Yıldırım'ın yaptığı ve gerçek hayat hikayelerinden yola çıkılarak hazırlanan ''Sarıkamış'ta Bir Hüzün Hikayesi'' adlı tiyatro oyunu, 29 öğrenci tarafından sahnelenmişti.

Yaklaşık 1 saat süren oyun, izleyenleri gözyaşlarına boğarken, Başbakan Erdoğan'ın büyük dedesi Kemal Mutlu'nun canlandırıldığı sahneler de ilgiyle izlenmişti.

Sarıkamış Toprak Otel'in konferans salonunda sahnelenen tiyatroyu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti Kars Milletvekilleri Zeki Karabayır, Mahmut Esat Güven ve Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ile çok sayıda vatandaş izlemişti. Öte yandan, şehit yakını olduğu öğrenilen bir vatandaş da, oyun sırasında fenalık geçirerek hastaneye kaldırılmıştı.

KEMAL MUTLU KİMDİR?
Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın dedesi olan Mustafa oğlu Kemal Mutlu; 01 Temmuz 1882 yılında Rize Güneysu Ulucami Mahallesi'nde doğdu.

Osmanlı-Rus savaşında arkadaşları Rize Güneysu Ulucami Mahallesi'nden Şuayip Bayraktar ve Rize Güneysu Pazarköy'den Molla Usta ile birlikte Sarıkamış cephesine katıldı.

Arkadaşı Molla Usta'nın ifadesine göre; "Allah-u Ekber Dağı'nda iken ayağım kırıldı. Kemal Mutlu beni sırtına alarak Sarıkamış Kışlası'na götürdü. Cebindeki yedi buçuk kuruşu Rize'ye dönmem için bana harçlık olarak verdi ve birliğine geri döndü. Sarıkamış'ta şehit olan Kemal Mutlu, evli, iki kız ve iki erkek babası idi."