CHP Ankara İl Yönetimi düştü

CHP Ankara İl Yönetimi düştü

CHP Ankara İl Yönetimi'nde yedek üye olmadığı için yönetim düştü.

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Bayram, ANKA'ya yaptığı açıklamada CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül ile daha fazla çalışmak istemediği için istifa ettiğini açıkladı.

Bugün basına yansıyan haberlerde CHP Ankara İl Yönetimi'nce Genel Merkez'e sunulan raporda Şengül hakkında seçim harcamaları ile yönetim kuruluna bilgi vermediği ve bazı iddialar yer almıştı.

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Bayram, Şengül'ün yönetim anlayışına tepki olarak görevinden istifa ettiğini bildirdi. CHP Tüzüğü uyarınca İl Yönetimi'nden bir üye istifa etmesi durumunda yedek üye atanıyor. Ancak Genel Merkez tarafından atanan CHP Ankara İl Yönetimi'nde yedek üye bulunmuyor.

CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı'ndan istifa eden Bayram, yönetimde yedek üye bulunmadığı için CHP Ankara İl Yönetimi'nin düştüğünü açıkladı.

İstifanın öncesinde yaşanan gelişmeler ise şöyle:

ÖNDER SAV İLE BULUŞMUŞ

CHP'de olağanüstü kurultay tartışmaları rafa kalkarken Ankara krizi yaşanıyor.Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'le ilgili, 8 Ankara İl Başkan Yardımcısı tarafından hazırlanan rapor, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na sunuldu. Raporda, Şengül hakkında seçim harcamaları ile yönetim kuruluna bilgi vermediği ve seçim broşürlerinin kağıtçılara satıldığı iddiaları yer aldı. Broşürlerin satışının, bazı yönetim kurulu üyeleri tarafından 'görüntülendiği' ve bu görüntülerin Genel Merkez'e de iletildiği belirtildi. Kılıçdaroğlu, Şengül'ü görevden almaya hazırlanırken, Şengül sürpriz bir hamle ile eski Genel Sekreter Önder Sav ve ekibi ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

KILIÇDAROĞLU'NA RAPOR HAZIRLADILAR

Ankara krizinin ilk işareti, Kılıçdaroğlu'nun SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın ile geçen ay bir araya gelmesi ile yansıdı. Kılıçdaroğlu'nun Karayalçın'a Ankara il başkanlığı görevini önerdiği iddialarına tepki gösteren Şengül, Önder Sav ve ekibi ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Bu buluşma Kılıçdaroğlu'na 'misilleme' olarak yorumlandı. Ekipler arası görüşme trafiği hızlanırken Kılıçdaroğlu'na ağır iddialar bulunan bir rapor ulaştı. Raporda, Şengül'ün ODTÜ Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi olarak görev yaptığı, Anayasa'nın 68. Maddesi gereğince il başkanı olarak görevlendirildiğinde, bu görevinden istifa etmesi gerektiği halde bunu yapmadığı belirtildi. Raporda, İl Başkan Yardımcısı Özgür Aktepe'nin atamanın yapıldığı 2 Şubat 2011 itibariyle adli sicil kaydında, karşılıksız çek keşide etmekten hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olduğu, yasa gereği seçilme yeterliliğine sahip olmadığı kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.