CHP yeni grup başkanvekillerini seçti

CHP yeni grup başkanvekillerini seçti

Engin Altay, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce CHP'nin Grup başkanvekilleri oldu.

CHP'de yapılan seçimlerde Engin Altay, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce Grup Başkanvekilleri oldu. Adı siyaset kulislerinde CHP Genel Başkanlığı için de geçen  Emine Ülker Tarhan ise aday olmasına rağmen seçilemedi. CHP'nin ağır toplantıdan Muharrem İnce'nin de 5. turda seçilebilmesi dikkat çekti.

TOMA'NIN ÖNÜNDE DURAN KADIN EMİNE ÜLKE TARHAN SEÇİLEMEDİ

Grup Başkanvekilliği için yapılan seçimde 10 aday yarıştı. Mevcut Grup Başkanvekilleri Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin yanı sıra Konya Milletvekili Atilla Kart, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Sinop Milletvekili Engin Altay, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Grup Başkanvekilliği'ne adaylığını koydu.

Yapılan seçimde Engin Altay, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce grup başkanvekilleri oldu. Emine Ülke Tarhan Ankara'daki eylemlerde Toma'nın önünde yaptığı oturma eylemiyle dikkat çekmişti.

 

MUHARREM İNCE'YE ŞOK

Grup Başkanvekilliği seçiminin ilk turunda hiçbir aday 68 oya ulaşamadı. Mahmut Tanal seçim öncesi yarıştan çekilirken ilk turun ardından Ali Serindağ ve Atilla Kart'ın da seçimden çekildiği bildirildi. Daha sonra Hurşit Güneş, Ali Rıza Öztürk de çekildi. Grup Başkanvekilliği seçimininin 2. turunda 70 oy alan Engin Altay ile 68 oy alan Akif Hamzaçebi grup başkenvekili olmayı başardı.

Muharrem İnce'nin ilk turda ilk 3'e girememesi şaşkınlık yaratırken 2, 3 ve 4. tur oylamalarda da İnce en yüksek oyları alsa da 68 oyu bulamadı. 4. turda 31 oy alan Özgür Özel'in ve 30 oy alan Tarhan'ın adaylıkten çekilmesiyle 5. tura İnce tek başına girdi.

TBMM BAŞKANLIK DİVANI SEÇİMİ

CHP'de milletvekilleri sandık başına gitti. CHP Grubu'nun basına kapalı yapılan toplantısında grup organları ve TBMM Başkanlık Divanı üyeleri için seçim yapılıyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da oyunu kullandı. TBMM Başkanvekilliği için Mehmet Kesimoğlu önde giderken Kesimoğlu'na en yakın oy Erdal Aksünger'e çıktı. Güldal Mumcu ve Kamer Genç beklenen oyu alamadı. Meclis Başkanvekilliği için de 5 tur oylama yapılırken Aksünger'in 4. turda adaylıktan çekilmesiyle Mumcu rakibini 4. turda geçti. 4. turda Mumcu 51, Kesimoğlu 50 oy alırken Kamer Genç 14 oy aldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.