CHP'de Gürsel Tekin Krizi Yaşanacak!

CHP'de Gürsel Tekin Krizi Yaşanacak!

Hürriyet yazarı Ankara kulislerinde iyiden iyiye dillendirilen 'CHP'de Gürsel Tekin şoku yaşanbilir'i köşesine taşıdı..

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin, CHP'nin iki numarası Gürsel Tekin'le ilgili çok çarpıcı bir duruma işaret etti. CHP'nin iki numarası Gürsel Tekin'in, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olarak bir binaya geçersiz ruhsat verdiği iddiasıyla, yerel mahkemenin hükmettiği 2.5 yıllık mahkumiyet kararı Yargıtay gündeminde. Kararın kesinleşmesi halinde Gürsel Tekin'in adaylığı düşebilir.

CHP'YE GÜRSEL TEKİN ŞOKU YAŞATILIR MI
BİR sonraki pazar günü sandık başında olacağız, partiler son virajda bütün silahlarını ateşlemeye, her kozu kullanmaya hazır bekliyor.

Seçim kararı alındıktan sonra kaleme aldığım yazılarda, siyaset ile asker arasında doğabilecek tartışmaların sürece etkiedebileceğini belirttim.
Bu çerçevede son 2-3 ayda, zaman zaman siyasilerin askerlere yönelik bazı söylemlerinin tansiyonu yükseltici sonuyaratabileceği beklentisi doğdu.
Bazı medyada organlarında askeri rahatsız edecek haberler de çıkmadı değil.

Asker, bu haber ve sözlere, doğrusunu yapıp, eski tarz bildirilerle karşılık vermeyip suskun kalınca seçim süreci böylesi gerginliklerden arınma yoluna girdi.
Tam bu sırada, seçime 15 gün kala çok sayıda general savcılığa çağrıldı.

Asker buna da tatbikat kamuflajlı sessiz bir karşılık vermekle yetindi; hukukun gereği yerine getirildi, böylece seçimedoğru çıkabilecek son tatsız tartışmanın, tansiyon yükselmesinin zemini de ortadan kaldırıldı.

BİR YARGI KARARI ÇIKAR Kİ
Başbakan Tayyip Erdoğan da önceki gün, "Asker artık eski asker değil. Sivil de asker de konumunu biliyor" sözleriyle'tansiyon' yollarını kapattı.
Daha 13 gün var; ama görünen o ki TSK'nın yeni yönetimi, hele hele seçim öncesi ortamı gerecek herhangi biraçıklama falan yapmayacak.

Doğrusu Ergenekon, Balyoz davalarının da eski primi yapmadığı anlaşılıyor.

Bütün bunlara karşın, iktidarın elinde hâlâ kullanacağı çok koz olabileceğini; şapkadan çıkaracak yeni şeyler bulabileceğini düşünmek son derece doğal.
Örneğin; CHP'nin iki numarası Gürsel Tekin'in, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olarak bir binaya geçersiz ruhsat verdiği iddiasıyla, yerel mahkemenin hükmettiği 2.5 yıllık mahkumiyet kararı Yargıtay gündeminde.

İktidarı destekleyen medyanın bu kararın 12 Haziran'a kadar verilmesi için yoğun bir etkileme çabası içinde olduğugörülüyor.

İlgili dairede bugün başkan değişikliği olacak ve dairenin dosyayı görüşmesinin önünde hiçbir engel yok.

Mahkumiyetin onaylanması halinde Tekin'in milletvekili olma şansı ortadan kalkacağı gibi CHP, yerine yeni isim deöneremeyecek.

SAVCI TEBLİĞNAMESİNİ YAZDI
Düşünün; seçime iki gün kala, yolsuzluk vurgusu ile seçim sürecini geçiren CHP'nin iki numarası görevi kötüye kullanmaktan mahkûm oluyor!
Tabii burada şöylesine küçük(!) bir sorun da yok değil.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, dosya ile ilgili tebliğnamesini verdi.

Savcıya göre, eksik soruşturma gereği Tekin lehine bozma kararı gerekiyor.

Savcının bu kararı mahkeme için kesinlik anlamına gelmiyor; ancak yüzde 90 oranında savcılık tebliğnamelerine uyulduğunu söylemeliyim.
Yine de ne olur ne olmaz; bekleyelim bakalım hangi gün, ne karar çıkacak?

Yüzde 50 oy oranlarının dile getirildiği bir süreçte, iktidar partisinin bu tür kozlara ihtiyacı yok denebilir, yargınınbağımsız olduğu da söylenebilir.
Ancak Ankara kulislerinde bu konu sık sık dile getiriliyorsa düşünmek gerek.

Çünkü, iktidar garanti görüldüğü halde, devletin valisi, kaymakamı, emniyet müdürü AKP adayları ile birlikte ortalıkta dolaşır; basın toplantılarına katılır, okul açılışlarında poz verir, hediye dağıtımına tanıklık etmeye kalkışırsa, 'neden' diyesorulması, akıllara şüphe düşmesi engellenemez.
  


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.