CHP'den AKP'ye 367 KIYAĞI mı?

CHP'den AKP'ye 367 KIYAĞI mı?

Eğer CHP'liler yemin etmezlerse ara seçim kaçınılmaz olarak gündeme gelecek. Bu durumda yapılan seçimlerde AKP anayasa için gerekli vekil sayısına çok rahatlıkla ulaşıyor.

 

Kılıçdaroğlu öyle bir açıklama yaptı ki bir daha geri dönülmemek üzere kendini bağladı. Eğer CHP'liler yemin etmeyip BDP gibi Meclisi boykota devam ederlerse Türkiye 3 ay içinde ara seçime gidebilir.

2 Ergenekon sanığı için Meclisi kilitleyen CHP, ara seçimde mevcut milletvekillerinin yarısını AKP'ye kaptırma tehlikesi ile karşı karşıya.

Eğer bir ara seçim yapılırsa, boşalan vekilliklerin yarısından fazlasını AKP'nin alacağı konuşuluyor.

Hali hazırda 327 milletvekili olan AKP'nin bu seçimlerden sonra referanduma bile gitmeden yeni anayasa için gerekli çoğunluğa ulaşacağı iddia ediliyor.

Üstelik şu anda ana muhalalefet partisi durumunda olan CHP'nin 3. sıraya gerileyeceği ve MHP'nin anamuhalefet partisi olacağı da ihtimaller arasında

İşte ara seçimle ilgili muhtemel olasılıklar

Anayasa'nın 84. maddesinde 'Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliğinin düşebileceği' öngörülüyor.

CHP YEMİN ETMEZSE ARA SEÇİM YAPILACAK...

CHP'nin yemin etmemekte ısrar etmesi ve vekilliklerinin düşmesi halinde ise 'ara seçim' gündeme geliyor. Anayasa'nın 78. maddesi ve Milletvekili Seçim Kanunu'nun 7. maddesine göre, boşalan milletvekilliklerinin sayısı üye tamsayısının yüzde beşini (28) bulduğu takdirde ara seçimlerin üç ay içinde yapılması zorunlu. CHP'nin yemin eden Oktay Ekşi dışında 134 milletvekili ile BDP'nin 29, BDP destekli 6 bağımsız milletvekili yemin etmemiş durumda. Fakat tutuklu vekiller 'mazeretli' sayılacağı için Genel Kurul'a gelememeleri, düşme sebebi sayılmayacak. Bu durumda CHP'den 132, BDP'den 25 ve 6 bağımsız üyenin milletvekilliği düşecek. Ara seçime gidilmesi halinde sadece boşalan bu 163 üyelik için seçim yapılacak. 12 Haziran seçimlerine giren bütün partiler de aday çıkarabilecek.

ARA SEÇİME BÜTÜN PARTİLER KATILACAK

CHP 12 Haziran seçimlerinde 48 ilden milletvekili çıkarmıştı. Bu illerle birlikte BDP'lilerin ve bağımsızların seçim bölgelerinde sandığa gidilecek. Muhtemel bir ara seçimde CHP'nin mevcut milletvekili sandalyesinin ancak üçte birini alabileceği öngörülüyor.

AKP ARA SEÇİMDE 367'Yİ BULABİLİR

CHP'nin milletvekili çıkardığı illerin çoğunda önde olan AK Parti'nin 134 milletvekilinin yarıdan fazlasını alacağı, anayasa için gerekli olan 367 milletvekili sayısını geçebileceği konuşuluyor. 15-20 milletvekilini de MHP'nin alması halinde, halen 52 vekili olan MHP'nin anamuhalefet partisi haline geleceği, CHP'nin vekil sayısının ise 50'nin altına düşebileceği öne sürülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.