CHP'li Başkan'ın Filistin duyarsızlığı

CHP'li Başkan'ın Filistin duyarsızlığı

CHP’li Edirne Belediye Başkanı, İHH'nın yardım standı açmasına izin vermedi.

Vakit gazetesinden Kenan Kıran'ın haberine göre, Türkiye Filistin için seferber iken, CHP’li Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) yardım çalışmalarının "tanıtımı" için stand açmasına müsaade etmezken; yılbaşı gecesi kahpe İsrail’in Gazze’de masum insanları öldürdüğü sırada, meydanın meyhaneye dönmesine izin verdi.

Edirne İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllüleri adına açıklamada bulunan Habil Mert, “Filistinle ilgili atacağımız adımlara engel olan Hamdi Sedefçi’yi bütün Türkiye’nin önünde İsrail dostu ilan ediyoruz” dedi.

Türkiye’de duyarlı insanlar Gazze’de yaşayan Filistinli Müslümanlar için seferber olurken, Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın yardım çalışmalarının "tanıtımı" için stand açmasına izin vermedi.

Edirne İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri adına açıklamada bulunan Habil Mert, “Filistinle ilgili atacağımız adımlara engel olan Hamdi Sedefçi’yi bütün Türkiye’nin önünde İsrail dostu ilan ediyoruz” dedi ve Hamdi Sedefçi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

FİLİSTİN'E DESTEĞE VE RAMAZAN YARDIMLARINA KARŞI

Habil Mert, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin, 3 yıl önce Selimiye Meydanı’nda Filistin fotoğraf sergisi başvurularını reddettiğini, 2 yıl önce Ramazan ayında yine Selimiye Meydanı’nda iftar yemeği vermek için kurdukları aşevi TIR'larını iftara 1 saat kala "Burası Avrupa şehri buna izin veremem" diyerek çektirdiğini ve son olarak da İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) yardım çalışmalarının "tanıtımı" için Saraçlar Caddesi’nde "bir masalık stant" talebini de reddettiğini açıkladı.

SEDEFÇİ, RESMİ İZNİ ALINAN FAALİYETLERİMİZİ ENGELLİYOR

Habil Mert, İnsani Yardım Vakfı’nın ülke genelinde İçişleri Bakanlığı’nın izniyle yapmış olduğu bütün "yardım merkezli" çalışmalarının diğer illerde rahat bir şekilde yürütülebiliyorken, Edirneli gönüllülerin faaliyetlerinin Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından her defasında engellendiğini söyledi.

Habil Mert, 4 yıldır Edirne’de yapmaya niyetlendikleri resmi izni alınan faaliyetlerin, Hamdi Sedefçi engeline takıldığını belirterek, “Valilik makamınca ve emniyet yetkilileri tarafından onaylanan çalışmalarımızın Hamdi Sedefçi'ye gelince reddedilmesi ve kanunî çalışmalarımızın önüne geçilmesi üzerine bu açıklamayı yapmaya karar verdik. Üzülerek söylüyorum ki, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gönüllüleri olarak belediyeye yaptığımız bütün başvurular hiçbir kanuna dayanmadan hatta gerekçe bile gösterilmeden reddedilmiştir. Bazen olmuştur dilekçeleriniz kayboldu denilerek faaliyetlerimize ket konulmuştur” dedi.

“HAMDİ SEDEFÇİ’Yİ İSRAİL DOSTU İLAN EDİYORUZ”

Gazze'ye gönderilen yardımların önüne silahlarıyla geçen Siyonist askerler ne kadar suçluysa Edirne halkının Filistin’e yardım yollamasına engel olanlar da aynı zalimlerdir ve onlar da o kadar suçludur” diyen Habil Mert, şunları söyledi: “Sedefçi’nin bu tavrı 'bir milyon Filistinli'nin öldürülmesi gerektiğine' dair fetva veren Siyonist Yahudi din adamlarının ekmeğine yağ sürmüştür. Bu iğrenç tavrından dolayı, yıllardır Filistinle ilgili atacağımız adımlara engel olan Hamdi Sedefçi’yi bütün Türkiye’nin önünde İsrail dostu ilan ediyoruz. ”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Mert, Edirne Belediye Başkanı Sedefçi’nin, İnsani Yardım Vakfı’nın çalışmalarını engelleyerek Filistin halkının yaralarının sarılmasına engel olduğuna dikkat çekerek, “Biz, İHH Edirne gönüllüleri olarak basın açıklamamızın ardından "kurumlara karşı eşitlik" ilkesini çiğnediği gerekçesiyle Hamdi Sedefçi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Gazze’deki katliama rağmen, yılbaşı partisini iptal etmedi

Habil Mert, Hamdi Sedefçi’nin kendi yandaşı gruplara ve girişimlere hiç düşünmeden tahsis ettiği Saraçlar Caddesi’nin yılbaşı etkinlikleri adı altında "açık hava meyhanesi”ne dönüştürüldüğünü hatırlatarak, şunları söyledi:
“Bütün Türkiye’de Gazze’deki katliamlardan dolayı yılbaşı eğlenceleri iptal edilirken, Edirne Belediyesi tarafından bizzat organize edilen yılbaşı etkinliği bizlere "ateşin düştüğü yeri yaktığını" bir kez daha göstermiştir. Duyarsız yığınların binlerce şarap şişesini yerlerde kırıp Saraçlar Caddesi’ni mahvettiği o geceyi tertiplemekle Hamdi Sedefçi de safını ve insanlık tanımını ortaya koymuştur. Pervasızca eğlenen kalabalıklar, katledilen insanların feryatlarını zevk çığlıklarıyla bastırmıştır. Hamdi Sedefçi’nin böyle bir ifsad gecesini organize etmesi de, Filistin halkının acılarını hiçe saydığının bir delilidir ve bu bir insanlık ayıbıdır.”

Kaynak:Haber Kaynağı