CHP'li GÖK'e büyük tepki

CHP'li GÖK'e büyük tepki

Mersin'deki Aleviler, "CHP şu anda genel merkezin verdiği talimatla tek bir etnik temele ve tek bir mezhebe dayanarak yeniden oluşturuluyor" diyen CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ü protesto etti.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ün bir televizyon programında, "CHP şu anda genel merkezin verdiği talimatla tek bir etnik temele ve tek bir mezhebe dayanarak yeniden oluşturuluyor. Parti omurgasını kaybediyor" demesi ile başlayan tartışmalar, Mersin'de tepkiye dönüştü. Bugün Mersin Cemevi bahçesinde bir araya gelen Aleviler, Aleviliğin bir mezhep olmadığını belirterek İsa Gök'ü protesto ettiler. Kentteki Alevi derneklerine üye çok sayıda Alevi'nin yanı sıra bazı CHP'liler, yöre dernekleri ve sivil
toplum örgütü üyelerinin destek verdiği protesto eyleminde, İsa Gök'e tepkiler alkışlarla ifade edildi.
Eylemde, Alevi Kültür Dernekleri Mersin, Toroslar ve Mezitli Şubeleri, Yenice Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi başkanlarının ortak hazırladığı açıklamayı Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Suat Kılıç okudu. Siyasilerin her fırsatta Alevileri günah keçisi haline getirip rant elde etmeye çalıştıklarını öne süren Kılıç, "Aleviler ne yazık ki, bir kez daha çirkince gündeme getirilmiştir. Mersin Milletvekili İsa Gök, parti içi iktidar mücadelesinde Alevileri hedef gösteren açıklamalarda bulunmuştur. Aleviler, hiçbir siyasi partinin içişlerinde yaşanan olayların tarafı değildir. Aleviler ve Alevi örgütlerinin bütün siyasi partilere karşı mesafesi bellidir. Aleviler hiçbir partinin parti içi tartışma ve çekişmelerinde taraf olamazlar. Alevilerin duruşu onurlu, başları her zaman diktir. Siyasetin 'Hızır Paşaları' parti içi çekişmelerine Alevileri alet edemezler. Aleviler artık 'Hızır Paşaların' oyunlarına gelmeyecekler" dedi.
CHP'li Gök'ün, milletvekili olarak Alevilerin haklı taleplerine yönelik tek satır açıklaması ve bu uğurda verilen mücadeleye zerre kadar desteği olmadığının altını çizen Kılıç, "İsa Gök'ün, partisinde Alevileri tartışmasını ve eleştirmesini doğru bulmuyor ve bu tavrını kınıyoruz. İsa Gök, cehaletinin ve parti içi hırsının dışa vurumu sonucu hata yapmıştır diyemiyoruz. Kafasının içindeki gerçek düşüncelerini açığa çıkartmıştır. Ayrıca bilmesi gereken bir şey daha vardır; Alevilik bir mezhep değildir" diye
konuştu.
Alevilerin hiçbir partinin arka bahçesi olmadığını vurgulayan Kılıç, politikacıları Alevilerden bahsederken her zaman dikkatli olmaya çağırdı. Alevilerin her zaman akıl birliği ile hareket ettiklerini ve bu düzgün duruşlarını her ortamda ve şartta koruduklarını kaydeden Kılıç, "Hiç kimse Aleviler üzerinden siyaset yapmaya kalkışmasın, bizi Sünni kardeşlerimizden koparmaya çalışmasın. Biz Aleviler, 72 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Suat Kılıç'ın açıklamasının ardından Cemevi bahçesinde toplanan kalabalık, alkışlarla İsa Gök'e tepkilerini gösterdi.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.