CHP'li vekilden büyük terbiyesizlik!

CHP'li vekilden büyük terbiyesizlik!

12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın yemin töreni öncesinde, CHP Grup Başkanvekili Altay söz talebinin reddedilmesi üzerine Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ant içme töreni öncesi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in söz talebini reddettiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı. CHP milletvekilleri, Çiçek'in tutumunu protesto ederek, Erdoğan ant içmeden Genel Kurul salonundan ayrıldı.

 

TBMM Genel Kurulu, Erdoğan'ın ant içme töreni için olağanüstü toplandı.

 

TBMM Başkanı Çiçek'in, birleşimi açtığını duyurmasının ardından Altay söz istedi. Çiçek, önce toplantı yeter sayısı olup olmadığının tespitine ilişkin elektronik yoklama yapacağını belirtti.

 

Toplantı yeter sayısı olduğunu açıkladıktan sonra tekrar söz isteyen Altay'ın talebini kabul etmeyen Çiçek, "İçtüzüğe göre yemin törenini icra etmek mecburiyetindeyiz" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı ant içme törenlerinin devlet hayatında çok özel ve anlamlı yeri olduğunu belirten Çiçek, "Bu anlamlı günü Meclisimiz'e yakışan onurla, vakarla bugüne kadar hep icra ettik. Bugüne kadarki gelenek ve teamüller neyse bunu hiç istisnasız bugün de uygulamak durumundayız" diye konuştu.

 

Altay'ın usule ilişkin söz talebi ısrarını sürdürmesi üzerine Çiçek, "Bu tartışmaları her vesileyle yaparız ama bugün tartışma yapma imkanımız yok. Bugünkü toplantı olağanüstüdür ve özel mahiyette toplantıdır. Usul ve teamül açısından tartışma imkanı yok" dedi.

 

Bunun üzerine Altay, elinde tuttuğu Anayasa ve İçtüzük kitabını, ayakta durduğu CHP sıralarının önünden Başkanlık Divanı'na doğru fırlattı ve CHP milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul salonunu terk etti.

 

Altay'ın Anayasa ve İçtüzük kitabını fırlatmasına, AK Parti milletvekilleri yuhalayarak ve laf atarak tepki gösterdi.

 

TBMM Başkanı Çiçek, gerginlik üzerine milletvekillerinden sabır ve Meclis'e yakışan tavır beklediğini ifade ederek, "Sükunetle gündemin icrasını bekleyin" dedi.

 

Çiçek'in TBMM Başkanlığı'nın olağanüstü çağrı yazısını okutmasının ardından ant içme törenine geçildi.

 

Demirtaş: Nezaket ötesi bir durum

 

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuya ilişkin "Böylesine bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır, parti kararı olarak yapmışlarsa ona saygı duyarız ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.