CHP'nin 'Rıza'sıyla Apo'ya Tazminat !

CHP'nin 'Rıza'sıyla Apo'ya Tazminat !

CHP İzmir milletvekili adayı eski AİHM Hakimi Rıza Türmen'in, Apo davasında Türkiye'nin suçlu olduğuna oy veren hakimler arasında yer aldığı ortaya çıktı.

CHP'nin İzmir 1. Bölge'de 2. sıradan milletvekili adayı gösterdiği eski AİHM Hakimi Rıza Türmen'in, Apo davasında Türkiye'nin suçlu olduğuna oy veren hakimler arasında yer aldığı ve teröristbaşına 250 milyar lira tazminat ödenmesi gerektiği yönünde oy kullandığı belirlendi.

CHP'nin gerçek yüzünü gözler önüne seriyoruz. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının AİHM'de açtığı ve Türkiye'nin 250 milyar ceza ödemek zorunda kaldığı skandal kararın altında, CHP Milletvekili Adayı Rıza Türmen'in imzası olduğu ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı'nın “35 bin şehit verilmiştir ve Öcalan dünyadaki emsallerle kıyaslandığında hakkaniyet ölçüsünde adil yargılanmıştır” savunmasına karşın, Türmen'in başını çektiği AİHM hakimlerinin “Abdullah Öcalan adil yargılamamıştır. Hakları gasp edilmiştir” diyerek Türkiye'yi mahkum ettiği bildirildi.

ULUSALCI CHP'NİN ADAYINA GÖRE ÖCALAN HAKLIYMIŞ

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi ve İmralı'da kurulan mahkemede yargılanıp idam cezasına çarptırılmasından sonra avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuştu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2003 yılında Öcalan'ın avukatlarının yaptığı şikayet başvurusuyla ilgili olarak, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3, 5 ve 6. maddelerini ihlal ettiği kararını vermişti. Türkiye Cumhuriyeti'nin Öcalan'ın avukatlarına 100 bin Euro, şu anki kurla yaklaşık 250 bin lira para ödemesine karar vermişti. Çok tartışılan karar metnindeki skandal gerçeği, Akit ortaya çıkarıyor. Atatürk milliyetçiliği ve ulusalcı söylemleriyle halkı etkilemeye çalışan CHP'nin İzmir 1. bölgede 2. sıradan milletvekili adayı gösterdiği Rıza Türmen'in Apo davasında Türkiye'yi mahkum ettirdiği tespit edildi. Türmen'in 12.03.2003'te görülen duruşmada Türkiye'nin suçlu olduğunu belirten hakimler arasında yer aldığı ve ceza ödemesi gerektiği yönünde oy kullandığı belirtildi.

MAHKÛMİYET İÇİN OY KULLANDI

Mahkemenin kararında Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesinin 1. ve 3. fıkralarını ihlal ettiği savunulurken, Türmen'in Türkiye'nin savunma için teröristbaşına gerekli olanak ve zamanı vermediği, AİHS'nin gözaltı süresiyle ilgili 5. maddesinin 3. ve 4. fıkralarının da teröristbaşı için ihlal edildiği, terör örgütü başının mahkemeye çıkarılmadan önceki gözaltı süresinin de uzun olduğunu ileri sürdüğü öğrenildi. Öcalan'ın idamla yargılanmasını, AİHS'nin kötü muamelenin önlenmesiyle ilgili 3. maddesinin ihlali olarak gören ve oyunu bu yönde kullanan Türmen, Türkiye'nin ödemesi istemiyle Öcalan'ın avukatlarına 100 bin Euro verilmesi ile ilgili oylamada, teröristbaşının talebini haklı bularak Türkiye Cumhuriyeti'nin Öcalan'ın avukatlarına günümüz kuruyla 250 bin lira ödemesi gerektiği şeklinde görüş belirttiği ifade edildi. Karar metninde Türmen'in, Türkiye aleyhine mahkumiyet yönünde oy kullandığına işaret edildi.

Yeni Akit 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.