Chrome bilgilerinizi topluyor

Chrome bilgilerinizi topluyor

Microsoft, IE8'i tanıtırken Google'ın tarayıcısı Chrome'u yerden yere vurdu. İşte o açıklama...

Microsoft: "Chrome bilgilerinizi topluyor"

Microsoft, IE8'i tanıtırken Google'ın tarayıcısı Chrome'u yerden yere vurdu. İşte o açıklama...


Microsoft geçenlerde Internet Explorer 8'in özelliklerini anlatıp, tarayıcı tanıtmak için yeni bir video yayınladı. Videoda Internet Explorer Proje Yöneticisi Peter LePage konuşuyordu. LePage, Internet Explorer'ın özelliklerinden bahsettiği sırada sıra kullanıcı gizliliğine geldiğinde konuyu bir örnekle açıklamaya karar verdi.

Internet Explorer 8 ve Chrome'u karşılaştırarak, Chrome'un adres satırına yazdığınız her harfte, henüz bir web sitesi adresi yazmamış bile olsanız Google'a bilgi gönderildiğini söyledi. Fakat biraz dikkatli bakınca Microsoft yöneticisinin bu yorumunun biraz eksik olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü Chrome bu sorguyu Google'a göndermek yerine, kullanıcının belirlemiş olduğu arama motoruna gönderiyor. Yani eğer Chrome'un var sayılan arama motoru olarak Bing'i tercih etmişseniz, LePage'in altını çizdiği durum Microsoft için de geçerli.

Diğer yandan Chrome'un bu özelliği adres satırında çalıştığı için LePage tarafından eleştiriliyor ama Internet Explorer 8'in arama kutusunda da siz yazdıkça görünen, önerilen aramalar özelliği bulunuyor.

Etiketler :