Cihaner'i yazanlara dayak

Cihaner'i yazanlara dayak

"Neden bu gazeteyi dağıtıyorsunuz?" dediler. Cihaner'in seçim otosuna kolundan tutulmak suretiyle zorla sokularak dövdüler.

Ergenekon davası sanıklarından eski Erzincan Savcısı veCHPDenizli kontenjan milletvekili adayıİlhan Cihanerhakkında yayın yapan ve CHP'nin girişimiyle toplatılan haftalık 'Haber Denizli' gazetesinin dağıtıcılarının, bazı CHP'liler tarafından darp edildiği ileri sürüldü. Gazetenin ikinci sayısı, CHP'nin girişimiyle Denizli Merkez İlçe Seçim Kurulu kararıyla toplatılmıştı.

Bu sabah saatlerinde gerçekleşen olayda iddiaya göre, gazetedeErgenekonsanığı Cihaner'le ilgili yayınlara tepki gösteren CHP'li 10-15 kişilik grup, gazetenin dağıtıcılığını üstlenen dört üniversite öğrencisine müdahale etti. "Neden bu gazeteyi dağıtıyorsunuz?" diyen partililerin saldırması üzerine kaçan gençlerden ikisi partililer tarafından yakalanarak dövüldü. Dayak yiyen geçlerden M.A.M. ismindeki öğrenci Cihaner'in seçim otosuna kolundan tutulmak suretiyle zorla sokularak dövüldü. M.A.M., "Cihaner'in seçim otosu önümüzü kesti. Arabaya bindirilirken oradaki gençlerden biri tarafından darp edildim." dedi. Olay üzerine polis karakoluna partililerle birlikte giden M.A.M., burada kendini darp edenlerden şikâyetçi oldu.

Haber Denizli Gazetesi'nin avukatı Muammer Güler, CHP'lilerin darp, hakaret, tehdidin yanı sıra basını engelleme suçu işlediğini kaydetti. Güler, CHP'lilerin, polis gibi,gazetedağıtıcısını arabaya alıp götürmek suretiyle hürriyeti tahdit suçu da işlediğini vurguladı.

Saldırıya tepki Gösteren eski Denizli belediye Başkanı veAK Partimilletvekili adayı Nihat Zeybekci de ilde CHP'lilerin artık gazete dağıtan çocuklara dahi saldırılmaya başlandığını ifade etti. Zeybekci, "Bunların anladığı özgürlük bu kadar. Bunlar kendileriyle ilgili olduğu sürece özgürlüklerden tarafa eğer kendilerinden değillerse asla ne özgürlük asla demokrasi hatta millet iradesine bile gerekliliğine bile inanmayan bir zihniyet. İnşallah onlarda milletin iradesine dayalı milletin iradesine saygı gösteren bir siyasete doğru gitmenin ne olduğunu anlayacaklardır." dedi.

Haber Denizli İmtiyaz Sahibi Mutlu Kelişti ise CHP'lilerin dağıtıcılarını dövmelerini şehir eşkıyalığı olarak nitelendirdi. Kelişti, "İkinci sayımızı toplattıran, bu sayımızı da şehir eşkıyalığı yaparak toplattırmaya çalışmıştır. Biz avukatlarımızla birlikte her türlü hakkımızı arayacağız. Sık sık basın özgürlüğünden bahseden muhalefetteyken bu haldeyse iktidar olduğunu bir gazeteci olarak düşünmek bile istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, gazetede dağıtıcısının önünün kesilerek arabaya bindirmesi güvenlik kameralarına da yansıdı.


 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.