Çiller: "28 Şubat bir darbedir"

Çiller: "28 Şubat bir darbedir"

Eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat davasında “müşteki" sıfatıyla ifade verdi. Çiller: "28 Şubat bir darbedir. Klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir" dedi.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 28 Şubat Davası kapsamında İstanbul Adalet Sarayı’nda talimatla 'şikayetçi' sıfatıyla ifade verdi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen talimat duruşmasına tutuksuz sanık 1. Ordu Eski Komutanı Çetin Doğan ve bazı sanık avukatları da katıldı.

 

Tansu Çiller kimlik tespitinin ardından avukatı aracılığıyla mahkemeye 3 sayfadan oluşan ifade dilekçesi sundu. Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Çiller'e bazı sorular sormak istediğini belirtti. Bunun üzerine söz alan Çiller, soruların yazılı olması halinde yazılı olarak avukatı tarafından cevap verileceğini belirtti.

 

"KLASİK ANLAMDA BİR DARBE OLMASA DA ÖZDE BİR DARBEDİR"

 

Duruşmada söz alan Tansu Çiller, "28 Şubat döneminde iddia edilen darbe, tam anlamıyla bir darbedir. Bu bir kesit değil, süreçtir. Bu klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir. Çünkü milli iradeyle meclise yollanmış bir çoğunluk bir başka iradeye teslim edilen bir süreçte milli iradenin meclise yolladığı temsilcilerinin elinden alınmış, bir başka azınlığa milletin iradesi teslim edilmiştir" diye konuştu.

 

Sanık avukatları Çiller'in verdiği dilekçede sormak istedikleri konunun yeteri kadar açıklanmadığını belirterek sorulara doğrudan cevap vermesini istedi. Ancak Çiller'in avukatı ısrarla soruların yazılı olarak sunulması halinde yine bütün sorulara detaylı olarak cevaplandıracaklarını belirtti. Ardından söz alan Çetin Doğan da Tansu Çiller ve avukatının 'yazılı cevap vereceğiz' demesine rağmen sorularının tutanağa geçmesini istedi.

 

Doğan, Tansu Çiller'e 8 soru sordu. Ancak Çiller'in avukatı ise "Biz bu sorulara asıl davanın görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde cevap vereceğiz" dedi.

 

Mağdur ve avukatı tarafından soruların yazılı olarak sorulması halinde yazılı olarak cevap verileceğinin belirtildiğinin anlaşıldığını belirten heyet, bu hususun davanın görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesine karar verdi. Tansu Çiller'in yazılı beyanı ve tutanağın bir örneği Ankara'daki mahkemeye gönderildi.

 

İşte o duruşma tutanakları:

 

 

    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.