Çin askeri harcamalarını arttırıyor

Çin askeri harcamalarını arttırıyor

Çin hükümeti, askeri haracamaların yüzde 14,9 artarak 50 milyar dolara çıkacağını açıkladı.

Çinli Ulusal Halk Kongresi sözcüsü ve eski Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing, bu parayla askerlere verilen ücretlerin artırılacağını, modernizasyona gidileceğini ve terörle mücadele, felaketler sonrasında kurtarma çalışmaları gibi alanlarda odaklanacak 'kapasite geliştirme programları'na kaynak sağlanacağını bildirdi.

Li, ülkenin askerî gücünün, kendisini korumak için varolduğunu ve başka ülkeler açısından bir tehdit oluşturmadığını vurguladı. Li Zhaoxing, askerî harcamalardaki artışı 'mütevazi' diye niteledi; Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak istediğini kaydetti.

Yorumcular, Çin'in askerî harcamalarının resmî rakamlardan daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Bu artışın son 20 yılda Çin'in askerî harcamalarında yapılan 19. çift haneli artış olduğuna da dikkat çekiliyor.

Çin'in yeni askerî bütçesi, Çin Ulusal halk Kongresi'nin yarın başlayacak yıllık kurultayı öncesinde açıklandı.

Çin'in daha önce askerî alanda yaptığı harcamaları artıracağı haberleri, ABD ve komşularınca tedirginlikle karşılanmış; Pekin'in askerî güçlerini modernleştirdiği kaygıları dile getirilmişti.

Birçok Çinli, Çin askerî bütçesinin ABD'ninkinden 8 defa küçük olduğuna dikkat çekiyor.

ABD'nin 2009 yılı askerî harcamaları 515 milyar dolar olarak öngörülüyor. Bu rakam 2008 yılı bütçesinden yüzde 7,5 oranında yüksek. Irak ve Afganistan'daki operasyonlar için harcanan milyarlarca dolar ise bu harcamalara dahil değil.

Kaynak: BBC

Bu haber toplam 380 defa okunmuştur

Önceki ve Sonraki Haberler