Çin İzmir'e yatırım yapacak

Çin İzmir'e yatırım yapacak

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Gong Xıaosheng, İstanbul Başkonsolosu Zhang Zhiliang ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman'ı ziyaret etti.

İzmir'le iş birliğine çok önem verdiklerini, bu sebeple göreve yeni başlamasına rağmen hemen ziyarette bulunduğunu belirten Xıaosheng, burasını Türkiye'nin yatırım yönünden en cazip şehri olarak tanımlayarak, Çinli firmaların önümüzdeki dönemde yatırım yapmaya başlayacağını açıkladı.


İzmir'in Tianjin'le kardeş şehir ilişkilerine de değinen Büyükelçi Xıaosheng, iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmenin ve şehri yakından tanımanın, Çin yatırımlarını getirebilmek açısından önemli olduğunu kaydetti. Xıaosheng, "Ülkemizdeki iş çevrelerinin İzmir'le iş birliğine önem veriyoruz. Çin'in en büyük telekomünikasyon şirketi Huaweı, burada yatırım yapmayı düşünüyor. Ayrıca iş ve eğitim merkezleri kuracaklar. Aynı zamanda Kansu eyaletimiz de İzmir'de yatırım imkanlarının araştırıyor." dedi. Çin'le İzmir arasındaki iş birliği potansiyelinin çok yüksek ve geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyen Gong Xıaosheng, krize karşı mücadelede bunun önemine değindi.

Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Vekili Karaman da Çin ile İzmir arasındaki yatırım ilişkilerinin her geçen gün daha da geliştiğini belirterek, EXPO adaylığı sürecinde verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Karaman, daha sonra Büyükelçisi Xıaosheng ve Başkonsolos Zhiliang'a, İzmir Saat Kulesi maketini hediye etti.


habervaktim

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur