Cinayet mafyasının ölüm diyalogları

Cinayet mafyasının ölüm diyalogları

Suikastçı savcıya anlattı: 20 bin TL için İlhan Selçuk'u vuracaktım. Talimat cezaevinden geldi. Gazetenin önüne gittim, kapıdaki güvenliği aşamayınca iki kişiyle molotof atıp kaçtık.

ETÖ davasında ortaya çıkan ve İhlan Selçuk'u öldümeyi planlayan çetenin kouşmaları Hrant Dink suikastı öncesinde yaşanan pazarlıkları hatırlatıyor. Suikastçı savcıya anlattı: 20 bin TL için İlhan Selçuk'u vuracaktım. Talimat cezaevinden geldi. Gazetenin önüne gittim, kapıdaki güvenliği aşamayınca iki kişiyle molotof atıp kaçtık. 
 
Cumhuriyet gazetesine molotof saldırısı düzenlemekten 42 yıla kadar hapsi istenen Bedirhan Şinal'in ilhan Selçuk'u öldürmek için 20 bin TL'ye anlaştığı, ancak, gazetenin kapısındaki güvenlik görevlisini aşamayınca suikasttan son anda vazgeçtiği ortaya çıktı. Tetikçi Şinal ile azmettiriciler arasında geçen "ölüm diyalogları" Hrant Dink cinayeti sanıklarının suikast öncesi yaptıkları görüşme trafiğini ve diyaloglarını hatırlattı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede saldırıyı düzenleyen sanıkların, emekli Tuğgeneral Veli Küçük üzerinden Ergenekon terör örgütü ile ilişkili olduğu belirtildi.

Öldürme emri cezaevinden

İddianamede saldırının azmettiricisi olarak suçlanan Seyhun Zaim, tutuklu bulunduğu cezaevinden Bedirhan Şinal'e telefonda "Oğlum biz senin abin değil miyiz'? Bizim sözümüz sizde geçmiyor mu? Bak İlhan Selçuk gözaltına alındı. Sen bu olayı gerceklestiremedin. Senin kolunu bacağını kıracağım. Bu işin dışarısı da var" diyerek tehdit etti.

Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli attıkları gece aslında İlhan Selçuk'u öldürmeyi planladığını soruşturmayı yürüten savcılara anlatan Bedirhan Şinal. bu suikast için kendisine 20 bin TL teklif edildiğini, ayrıca ailesine bakılacağı sözünün verildiğini söyledi. Kapıda güvenlik görevlisi olduğu için öldürme planından vazgeçtiğini belirten Şinal, yaşları küçük iki sanıkla birlikte gazeteye molotof atıp kaçtıklarını anlattı. Bedirhan Şinal'in ifadeleri iddianamede şöyle yer aldı: "Bayrampaşa Cezaevi'nde adam yaralama suçundan yattığı sırada Sedat Peker' in adamı olan Boğaç Kaan Murathan tarafından Selçuk'un öldürülmesi için birinin bulunması görevi Bayram Demir'e verilmiş. Cezaevinde İlhan Selçuk Sedat Peker'e zarar verdiği için öldürüleceğini duydum. Bir gün koğuşta Bayram Demir bana ve Bora Ballı'ya gelip "İlhan Selçuk'u para karşılığı öldürüp öldüremeyeceğimizi" sordu.

'Öldür her şey güzel olacak'

Ben de parayı nasıl alacağımızı sordum. Bu teklifi kabul etmem üzerine Bora, bana dönerek "her şey çok güzel olacak Bedirhan. Hayatımız değişecek. Belli yerlere geleceğiz" dedi. Bana cezaevine girersem anneanneme düzenli para verip trafiği yönetecekleri sözü verildi. Bu işi yaparsam hem anneannem iyi yaşayacaktı hem de ben. Bu vaatler üzerine ilhan Selçuk'u öldürmeyi kabul ettim. Ayrıca bu işi gerçekleştirirsem anneanneme 20 bin TL para verilecekti."

Saldırganlar Ergenekon'la ilişkili

İddianamede Bedirhan Şinal'in tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden 23 Temmuz 2008 günü telefondan aradığı ablası Fatma Melahat Zayım'ın "Peki kim, en baştaki kim? Sadece bir isim var bana. Baş harfini söyle" sorusu üzerine Şinal. "V. ile başlıyor. 0 da cezaevinde, Kandıra'da yatıyor" diyerek emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ü işaret ettiğine dikkat çekildi. Şinal, 2 Nisan, 2008'de verdiği ikinci ifade de Eyüp'ten tanıdığı Eyüp Ülkü Ocaklan Başkanı olan Bora Ballı ve adamlarının "San Kenan" olarak tanınan şahıs ve adamlarına karşı silahlı saldırıda bulunduğunu söyledi.

TARAF