Cindoruk'tan Eruygur yorumu

Cindoruk'tan Eruygur yorumu

Benim mahkemem, senin mahkemen kavgası hukukçu olarak böyle bir şeyi cinnet belirtisi olarak görüyorum

Ergenekon davası sanıklarından Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'a ait ses kayıtlarıyla başlayan tartışmalara TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, "Benim mahkemem, senin mahkemen kavgası hukukçu olarak böyle bir şeyi cinnet belirtisi olarak görüyorum, bu bir vahamettir" diyerek katıldı.
Cindoruk, AK Parti hükümetini de sert bir dille eleştirerek, "Burada dikkatinizi çekiyorum. Bir partiyi eleştirmiyorum. Hukuk düzenimizi, sistemimizi eleştiriyorum. Hukuka göre devletin temel bir niteliğine karşı 'odak' olmuş parti TBMM'nin çoğunluğunu elinde tutuyor, hükümet olmaya devam ediyor" demesi dikkat çekti.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından 'Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşileri'ne katılmak üzere Bursa'ya gelen Cindoruk, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Hüsamettin Cindoruk, birçok hukuk sürecini yaşadığını, gördüğünü, tanık olduğunu belirterek, "Yaşlıların avantajı, yaşlarıdır. Bu yaşları alırken görüp yaşadıklarıdır. Şu kadarını söyleyeyim; hiç karamsar olmadım, hiç çaresizlik içinde olmadım. Çünkü tecrübemle şunu iyi biliyorum: Bugün bazı insanları kandırabilirsiniz, arkanızdan sürükleyebilirsiniz. Ama büyük bir milleti uzun süre kandıramazsınız. Bunu söylerken, bugünkü hükümetin meşruiyetini tartışmıyorum. 'Seçim kütükleri' çöplüklerde bulunan oylar' gibi gerekçelere de sığınmıyorum. Şunu söylüyorum; seçim bir dönem için siyasi olarak memleketi yönetme yetkisi verir. Memleketin hariciyesi, asayişi, güvenliği size emanet edilir. Bu emanet elinizdeyken yurttaşlara eşit davranmanız, hukukun üstünlüğüne bağlı kalmanız, zamanı geldiğinde de o emaneti hiçbir şikayete sebep olmadan yeni gelenlere devretmeniz beklenir. Çünkü daim olan, olması gereken devlettir. Devletin devamlılığı esastır. Devletin devamlılığı hukuk sisteminin devamlılığıdır." dedi.


Mukaddes Eruygur'a ait ses kayıtlarının gündeme gelmesiyle başlayan tartışmalara da değinen Cindoruk, "ıÜüErgenekon olayı Türk ahalisini böldü ve gerdi. Eğer hukuk sistemimizi işler halde tutarsak ve işler hale getirirsek bunlar bir mahkeme kararıyla çözülebilir. Şimdi 'Benim mahkemem, senin mahkemen' kavgası çıkıyor. Bu bir vahamettir. Bir hukukçu olarak böyle bir şeyi düşünmeyi bir cinnet belirtisi olarak görüyorum. Adalet reformunu yaparken bu konuya çok dikkatli eğilmek zorundayız. Bir kere özel hukuku ortadan kaldırmak gerekiyor. Özel hapishane olmaz. Mahkeme taşınmaz. Sanık mahkemenin ayağına gider. Cezaevinin içinde mahkeme olmaz. Dünyanın neresinde var? Olduğu zaman da ürkütücüdür. Mahkemeler adliye binalarında olur" dedi.