Clinton'dan Conrad'da 2 kritik görüşme

Clinton'dan Conrad'da 2 kritik görüşme

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Conrad'daki temaslarında 2 görüşme farklı mesajlar taşıdığı şeklinde yorumladı. Ziyaretlerden biri BDP, diğeri MHP ile yapılan

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın bugünkü görüşme trafiğinde kriz yaşandı. Clinton’ın görüşme talebini MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli reddetti. Aynı görüşme trafiğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Condrad Otel’de Clinton’la yarım saatlik bir görüşme yaptı.

Clinton’ın görüşme trafiğindeki en ciddi olay, BDP’li Selahattin Demirtaş’la yıptığı görüşme olarak tanımlandı. Clinton, BDP’li Demirtaş ve Kışanak’la Conad Otel’de 20 dakika görüştü

Bu görüşme üzerine diplomatik ve siyasi çevrelerde şu soru yoğunluk kazandı:

"Demirtaş, şu anda Meclis’te yemin etmediği için milletvekili sayılmıyor. Bir siyasi partinin genel Başkanı konumunda değil. Bu durumda Clinton Demirtaş’la görüşerek acaba Türkiye’ye nasıl bir mesaj vermek istedi."

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Hillary Clinton, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Conrad Oteli'nde görüştü. Görüşmeye, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon'un yanı sıra CHPi milletvekilleri Faruk Loğoğlu ve Osman Korutürk de katıldı. Sadece Anadolu Ajansının fotoğraf çekmesine izin verilen görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.

DEMİRTAŞ VE KIŞANAKLA 20 DAKİKA

Clinton, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş'la Conrad Oteli'nde görüştü. Anadolu Ajansı'nın fotoğraf çekmesine izin verilen görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti. Görüşmeye, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon ile BDP Milletvekili Gültan Kışanak da katıldı.

Yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Demirtaş, Clinton'ın Türkiye'deki muhalefet partileriyle görüşmek istediğini belirtti. Demirtaş, şöyle devam etti:

“Türkiye'deki temel sorunların çözümüne ilişkin olarak parti politikalarımızı paylaştık. Türkiye'deki tüm sorunların, en basitinden en ciddisine kadar tüm sorunların, iç dinamiklerin etkisiyle birlikte çözüm arayışıyla birlikte çözülmesinin mümkün olduğunu kendisiyle paylaştık. Türkiye, kendi sorunlarını uzlaşı ve diyalog içerisinde çözebilecek potansiyele sahiptir. Bunu değerlendirebilmek elbette ki iktidarıyla muhalefetiyle bizlerin elindedir. Bu konuda siyasetin başarılı olması Türkiye siyasetini güçlendirir. Türkiye'de bu potansiyel vardır.

Arzuladığımız demokrasiye henüz ulaşmamış olabiliriz, ama bunun inancını, gücünü ve kararlılığını tartışıyoruz. Sorunlarımız olmakla birlikte biz gelecekten umutluyuz. Her gün sorun ve sıkıntı yaşayan bir ülke olsak da biz kendi sorunlarımızı çözebilecek güçlü bir demokratik muhalefete, güçlü bir demokratik potansiyele sahibiz. Görüşlerimizi özetle bu şekilde ifade ettik.”

AKŞENER'LE 20 DAKİKA

Hillary Clinton, MHP Grup Başkanvekili Meral Akşener ile Conrad Oteli'nde görüştü. Görüşmeye, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon katıldı.

Sadece Anadolu Ajansının fotoğraf çekmesine izin verilen görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Akşener, çıkışta herhangi bir açıklama yapmazken Clinton ABD'ye dönmek üzere havaalanına hareket etti.

Hürriyet 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.