Çocuk tacizlerinin merkezi kilise

Çocuk tacizlerinin merkezi kilise

Katolik Kilisesi'nin başı taciz şikayetleriyle dertte. Kilise mensupları binlerce çocuğu yıllarca taciz etmiş ve bununla da yetinmeyerek yapılanları örtbas etmeye çalışmışlar.

Katolik kilisesi, son haftalarda peş peşe patlak veren cinsel taciz ve istismar soruşturmaları yüzünden zor bir dönem geçiriyor.

Sadece İrlanda'da 60 yılda 15 bini aşkın çocuğun istismara uğradığı, üstelik olayların örtbas edildiği belirtiliyor. Avusturya, Almanya ve Hollanda'da da çok sayıda şikayet inceleniyor.

İrlanda'yla başlayan süreç, Avusturya ve Almanya ile devam etti. Son olarak zincire Hollanda da eklendi.

En vahim durum, İrlanda'da. 1930'larda başlayan vakalar, 90'lı yıllara kadar sürüyor. 3 ayrı soruşturmadan, 15 bini aşkın çocuğun istismara uğradığı sonucu çıkıyor. Daha da kötüsü, vakaların örtbas edilmesi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt, İrlandalılara mektup göndermeye hazırlanıyor.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

"Hepinizden kendi başınıza, açık bir kalp ve iman duygusuyla mektubu okumanızı istiyorum. Mektubun tövbe getirme, şifa bulma ve yenilenme sürecinde yardımcı olmasını umut ediyorum"

ERKEKLER KOROSU DA ŞİKAYET EDİLDİ

Almanya'da patlak veren skandalsa, Papa'nın Almanya doğumlu olması nedeniyle daha büyük yankı uyandırmış durumda.

Alman makamlarına son birkaç haftada 250'yi aşkın taciz şikayeti ulaştı. Şikayet edilen kurumlar arasında Papa'nın kardeşinin yönetimindeki "erkekler korosu" da var.

NTV

Etiketler :