Cudi'de Terör Örgütüne Halk Darbesi

Cudi'de Terör Örgütüne Halk Darbesi

Terör örgütünden çok çeken bölge halkı, hainlerin saklandığı mağaraları söyledi. O mağaralar vuruldu, 32 terörist etkisiz hale getirildi.

Türk ordusunun yoğunlaşan operasyonları sonucunda ağır kayıplar veren terör örgütü PKK'ya bir darbe de bölge halkından geldi.

Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, Cudi Dağı'nda düzenlenen son operasyonlarda 27'si ölü 32 teröristin silahlarıyla ele geçirildiği bildirildi. Açıklamanın ilginç bölümlerinden biri ise, teröristlerin yerinin bölge halkından alınan istihbarat sonucunda belirlendiği oldu.

İki Aşamalı Harekat

Valilik, Cudi Dağı'nda 10 Aralıktan itibaren PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek üzere iki aşamalı harekât icra edildiğini belirttiği açıklamada şöyle denildi:

"Terör örgütünün acımasız pençesinde yıllardır acı çekmekte olan, canını, malını ve alın teriyle kazandığı rızkını elinden gasbeden teröriste karşı, her ortamda devletin yanında olan bölge halkının sağladığı bilgiler doğrultusunda, bölgede bulunduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek maksadıyla, Şırnak merkez Cudi Dağı bölgesinde geniş kapsamlı operasyon icra edilmiştir. 10 Aralıktan itibaren, yapılan değerlendirmeler neticesinde Cudi Dağı'nda barındığı tespit edilen teröristlere yönelik operasyon planı hazırlanmış ve sonuncusu 18 Aralıkta başlamak üzere iki aşamalı harekât icra edilmiştir."

Sorumlular Öldürüldü

Valilik, son olarak 18-23 Aralık tarihleri arasında Cudi Dağı'nda gece ve gündüz 6 gün süreyle yürütülen operasyonlarda örgütün sözde Botan saha sorumlu yardımcısı olan 'Dorşin' telsiz kodunu kullanan 'Rubar' kod adlı ile sözde Cudi Dağı sorumlusu 'Demhat' telsiz kodunu kullanan 'Serbest Haruni' kod adlının da aralarında bulunduğu 15 PKK'lı öldürülürken, 2 terörist de sağ olarak yakalandı.

Açıklamada şöyle denildi: "Cudi Dağı bölgesindeki operasyonlar süresince; 5'i sağ, 27'si ölü, toplam 32 bölücü terör örgütü mensubu etkisizleştirilmiştir. Ayrıca bol miktarda silah, teçhizat, telsiz, telefon malzemesi ele geçirilmiş ve adli makamlar bilgilendirilerek gerekli işlemler başlatılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü ve Şırnak halkımızın huzur ve güvenliği için, halkımızla el ele, yaz kış, gece gündüz demeden, başta çocuklarımız olmak üzere halkımızı zehirleyen, canına, malına, ailesine, geleceğine, değerlerine ve kültürüne kast eden bölücü eşkıya ile mücadeleye devam etmeye kararlıdır."

Komandolardan Kış Temizliği

19 Aralık sabahı, mağaraların da bulunduğu bölgede, taarruz helikopterleri desteğinde, profesyonel komando birlikleri helikopterlerle indirildi. 6 gün süreyle yürütülen operasyonlarda örgütün sözde Botan saha sorumlu yardımcısı olan 'Dorşin' telsiz kodunu kullanan 'Rubar' kod adlı terörist ile sözde Cudi Dağı sorumlusu 'Demhat' telsiz kodunu kullanan 'Serbest Haruni' kod adlı teröristin de aralarında bulunduğu 5'i sağ, 27'si ölü, toplam 32 PKK'lı ele geçirildi. Derin vadilerin bulunduğu bölgede gece görüş teçhizatı ile yapılan aramalarda, çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

"PKK'nın kökünü Kazıyacağız"

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, terörle mücadele konusundaki çalışmaların yaz kış demeden aralıksız, kökünden kazınıncaya kadar süreceğini belirtti. Eskişehir'de AK Parti Tepebaşı Merkez ilçesinin 2. Olağan Kongresi'ne katılan Bakan Şahin, PKK'nın artık milletin huzuru bozmaya cesaret edemediğini vurguladı.

Bakan Şahin, terör örgütü PKK'nın solculuk adına yapılan özentilerle, sapkın ve kokuşmuş ideolojilerin karması üzerine kurulmuş, bölücü bir şer örgütü olduğunu ve Türkiye'yi bu şekilde 30 yıldır meşgul ettiğini söyledi. Ancak, son 3 aydır terör örgütünün memleketin huzurunu kaçıramayacağını, başkalarının adına taşeronluk yapamayacağını anladığını belirten Bakan Şahin, "Biz milletten emir aldık.

Şer örgütü PKK'nın kökünü kazıyacağız. Hiç kimse kalkıp bunların siyaset yapmasını da istemesin. Silahla siyaset olmaz" dedi. Şahin, "Geçmişten bu yana uygulanan stratejileri yeniledik. Hükümetimiz, bakanlığımız, güvenlikçilerimiz bu şer örgütüne yönelik stratejisini de operasyonunu da değiştirerek yepyeni bir anlayış ortaya koyduk. PKK'nın aklı başına gelinceye kadar operasyonlar sürecek. Bizi hiç bir güç bu kararlılığımızdan döndüremez. Bunu sınır ötesi de sınırın berisi de iyi bilsin" diye konuştu. (TÜRKİYE GAZETESİ)

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.