Cumhuriyet'in o manşeti Balyoz delili !

Cumhuriyet'in o manşeti Balyoz delili !

Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede yer alan deliller arasına Cumhuriyet Gazetesi'nin attığı 'Genç subaylar tedirgin' manşeti de girdi

İkinci Balyoz iddianamesinde, darbe iddialarını doğrulayan onlarca delil sıralanıyor. Aynı dönemde hazırlanan ve birbiriyle örtüşen belge ve eylemlerin de Balyoz darbe planı iddialarını doğruladığını örneklerle anlatıyor.
 
İddianamede, "Ergenekon terör örgütü soruşturmaları kapsamında elde edilen delillerde ve açık kaynaklardaki birtakım bilgilerde, Çetin Doğan'ın yürütme organına yönelik illegal bir faaliyet içerisinde olduğuna dair hususların yer aldığı görülmüştür." deniliyor.
 
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Cumhuriyet Gazetesi'nin eski temsilcisi Mustafa Balbay'da ele geçirilen belgelerin de Balyoz'u teyit ettiği aktarılıyor. Balbay'a ait dijitaldeki bir belgede, "Çetin'in ameliyat olmasının nedeni hazırlık. O güne hazırlanıyor. Röportajda sürekli 'ben emekli olacağım' demesinin nedeni kimseyi ürkütmemek." ifadesine dikkat çekiliyor.
 
Bir başka belgede ise, "Çetin Paşa Aktüel'deki yazıyı okuduktan sonra demiş ki: Ameliyattan önce tabancam yan tarafımdaydı. Şimdi çapraz tutuştayım. O hazır. Ameliyattan hemen önce İzmir'de ordu komutanlarıyla konuşmak üzere hazırlık yaptı. Yapacağı konuşmayı hazırladı. Genkur'a da gönderdi. Yaşar paşa bir üste iletmedi. Konuşması ağırdı. Türkiye böyle gitmez, hükümet bu işi götüremiyor, türündeydi." deniliyor.

Savcı daha birçok notu delil olarak sıralıyor. Balbay, 5 Mart 2009'da alınan ifadesinde "Ben burada bana anlatılanları not almıştım. Şahsi görüşlerim değildir." diyor. Cumhuriyet'in 'Genç subaylar tedirgin' manşeti de deliller arasında gösteriliyor. Balbay'ın günlüklerinde dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, söz konusu manşetle ilgili şu ifadeleri kullanıyordu: "Cumhuriyet'in manşeti çok etkili oldu. Benzer mektuplar bize de geliyor. İstanbul'dan, 1. Ordu'dan geliyor. Oraya baksan 1. Ordu'da her şey hazır. İhtilâle hazırlanıyorlar." ifadelerini kullanıyor

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.