Cumhuriyet'ten ABD'ye CHP Çağrısı

Cumhuriyet'ten ABD'ye CHP Çağrısı

"ABD karşıtlığı"yla bilinen "ulusalcı" Cumhuriyet CHP'nin yemin kriziyle ilgili ABD'yi göreve çağırdı...

Cumhuriyet Gazetesi ve CHP...

Her ikisi de kamuoyunda "ulusalcı" imajı çizse de ilk sıkıştıklarında soluğu AB'de ve ABD'de alıyor. En ufak bir krizde kendilerini ele veriyorlar.

Tıpkı rahmetli İlhan Selçuk gibi.

Kamuoyunda "Amerikan ve emperyalizm karşıtı" olarak bilinen İlhan Selçuk, Ergenekon'dan sıkışınca dönemin ABD Başkanı Bush'a mektup döşenmişti.

Hayata gözlerini bir Amerikan Hastanesi'nde kapatan İlhan Selçuk, gazetecilik mesleğine ilk atıldığı dönemlerde özel bir davetle Amerika'ya gitmiş, ülkenin bütün eyaletlerini bir mihmandar eşliğinde gezmiş; görüp gözettiklerini de bugün piyasada asla bulamayacağınız bir kitapta toplamıştı.

"Amerikan Karşıtı" İlhan Selçuk'un "Güzel Amerikalı" kitabı...

Neyse konumuz İlhan Selçuk değil.

"Ulusalcı" Cumhuriyet ve "Milli İrade" diyen CHP

Cumhuriyet Gazetesi'nden başlayalım.

Gazetenin Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer bugünkü yazısında CHP'nin yemin etmeyerek Meclisi boykot etmesi sonrası içine düştüğü hazin durum nedeniyle AB'yi ve daha çok ABD'yi göreve çağırmış.

"AB Sesini Yükseltiyor, ABD Suskunluğunu Koruyor" başlıklı yazısında açıkça ABD'yi ses vermeye, Türkiye'nin içişlerine karışmasına davet ediyor. 

Çakırözer, "Demokrasi için ses verilmeli" ara başlıklı yazısının son bölümünde şu ifadeyi kullanıyor:

"TBMM'nin çalışmalarını üyelerinin üçte birinin katılmadığı bir ortamda yürütme zorunda bırakılmasına sessiz kalmak, hem "Türkiye Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdi" diyen AB, hem de "Türkiye demokrasi arayışları için model" diyen ABD için ciddi çelişki oluşturacaktır"

CHP'nin yemin kriziyle ilgili "ABD sessizliğini koruyor" diyen Utku Çakırözer yazısının son bölümünde açık açık ABD'yi bu konuyla ilgili göreve çağırıyor.

CHP de Cumhuriyet gibi aynı hataya düşmüş durumda.

Çözümü hep milletin dışında arıyorlar. Önceki gün Yunanistan'daki Sosyalist Enternasyonel toplantısına giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'yi AB'ye şikayet etmişti.

Peki bu sorun Türkiye'yi AB'ye ABD'ye şikayet ederek çözülür mü?

Önceden siyasi düzlemde bir engelle karşılaştıklarında sorunu "zinde güçlere" ya da arka bahçeleri gibi gördükleri "yüksek yargıya" havale ederken şimdi bu yolların tıkınması neticesinde AB'den ABD'den medet umar hale geldiler...

Aslında sorunun çözümü bir cümlelik.

CHP, Meclis'te büyük harflarle yazılmış "EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR" sözüne bir kerecik canı gönülden inansa ve çözümü "milletin iradesinde" arasa hiç bu çağrılara gerek kalmayacak...

Bakalım, seçilmesinden büyük mutluluk duydukları Çiçek bu sorunu çözecek mi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.