Dahlan'ın ihaneti

Dahlan'ın ihaneti

İsrail’in 22 günlük saldırılarında el-Fetih İstihbarat Şefi Muhammed Dahlan ve adamlarının Hamas liderlerinin öldürülmesi için İsraillilere yardım ettiği bildirildi.

İsrail’in 22 günlük işgalinde Hamas direnişini zayıflatmak için el-Fetih istihbarat şefi Muhammed Dahlan’ın İsrail’e yardım ettiği belirtildi. Amerikan TIME dergisinde yer alan haberde, Dahlan’ın Gazze saldırısından hemen önce Mısır'ın sahil kasabası el-Ariş’te ortaya çıkarak, Fetih’e sadık olanları Hamas komutanların öldürülmesi için “İsraillilere yardım etmeye” yolladığı bildirildi.

Hamas yetkilileri, örgütün sığınakları ve cephaneliklerin İsrail tarafından vurulmasıyla ilgili işbirlikçilerin sorgulanmasıyla elde edildiğini söyledi. Hamas, el-Fetih’in Gazze’de yönetimi ele geçirme amacıyla hareket ederek İsrail askerlerine yardım ettiklerini ifade etti. Dahlan’a yakın isimlerse bu suçlamaları reddetti.Haberde Dahlan’ın Hamas’ın 2007’de Fetih güçlerinden kontrolü almasının ardından “kişisel bir hesabı kapatmak” istediği ayrıntısına yer verildi. Dahlan ayrıca, 1990 sonlarında Hamas direnişçilerine Gazze’de işkence etmekle de suçlanıyor.

Abbas iyice küçüldü

Gazze’nin kontrolünü ele geçirdikten sonra İsrail’in 19 aylık insanlık dışı ablukasına direnen Hamas’ın el-Fetih’le Ulusal Birlik hükümetine destek vermesi beklenmiyor. Bu da ABD ve Avrupa Birliği tarafından gönderilen yardımların El-Fetih’e verilmesine ve Gazze’ye aktarılmamasına neden oluyor. Hamas, Gazze’nin inşası için verilecek her türlü yardıma izin vereceklerini açıklamıştı.
İsrail’in Aralık ayı sonunda başlattığı saldırıda, yarısı çocuk yaklaşık bin 400 Filistinli hayatını kaybetmiş ve 5 bin 300’ünden fazlası da seyreltilmiş nükleer mermi, DIME ve fosfor bombalarıyla yaralandı. İsrail’in hava, deniz ve kara bombardımanlarından 5 bini tamamen olmak üzere 20 bin ev hasar gördü.


Muhammed Dahlan İsrailli bir komutanla birlikte....

Filistin Cumhurbaşkanı Abbas ve ABD sponsorluğundaki barış görüşmelerinin de “Gazze’deki kayıplarından biri olduğunu” yazan TIME, Abbas’ın İsrail’in saldırısına verdiği tepkilerin onun Filistinliler ve Arap dünyasındaki “halihazırda az olan güvenilirliğini” iyice küçülttüğünü söyledi.

Haniye en güvenilir lider

İsrail saldırısının başlangıcında Abbas’ın yardımcılarından birinin Hamas’ı “yüzde 110” sorumlu tutmasının Filistinliler arasında “intihar anlamına geldiğini” belirten haber, Abbas’ın İsrail’i eleştirmekte sivil kayıpların tırmanmasından sonra günler sonra geldiğinin altını çizdi. Haberde şöyle denildi: “Filistinliler neden destek olmak için Gazze’ye gitmediğini soruyor ya da Gazze kurbanları için kan ve gıda bağışı toplamadığını. İsrailli görüşmelerde yer alan avukat Diane Buttu, ‘Filistin’in sorunları Fetih-Hamas kavgasından büyüktür ancak Abbas buna döndürmek istedi. Kendi insanları Gazze’de ölürken farkların ötesini göremedi’ diyor.”

Abbas rejimi yardım paralarına el koyuyor

Birçok Filistinlinin Abbas rejiminin yozlaştığını düşündüğünü söyleyen haberde, İsrail ablukası altında Gazze’ye giden yardım mallarında Ramallah bürokratlarının kestiği yüzde 17’lik vergi eleştirildi. TIME’ın haberi Perşembe günü açıklanan ve bugün seçim yapılsa Hamas’ın Fetih’i ezeceği yönündeki araştırmanın bilgisine yer verildi. Araştırmaya göre Hamas başbakanı İsmail Haniye’nin Batı Şeria ve Gazze’deki en güvenilir lider.Kaynak:Haber Kaynağı