Darwin Teorisi'ne Vatikan'dan Yeşil ışık

Darwin Teorisi'ne Vatikan'dan Yeşil ışık

Vatikan, Darwin’e tam 200. doğum gününde ılımlı bir kabul mesajı çakıp şaşırttı fakat sonra hemen ‘ama’ları sıralamayı ihmal etmedi!

150 yıl önce ‘Türlerin Kökeni’ adlı eserinde açıkladığı Evrim Teorisi’yle bilim ve düşünce dünyasında devrim yaratan, canlıların doğasına ilişkin algıyı kökünden sarsan Charles Darwin, bugün 200 yaşına giriyor.

Vatikan'ın ilgi alanına girdi

İngiltere, Cambridge Üniversitesi’nde teoloji eğitimi alan, doğayı gözlemlemeye olan merakıysa teolojiye olan ilgisinden daha ağır basan Darwin’in 1835’te gerçekleştirdiği Galapagos Adaları ziyareti esnasında topladığı tür örneklerine dayandırarak yıllar sonra oluşturduğu Evrim Teorisi, bilim adamının 200. doğum yılında, Vatikan’ın da ilgi alanına girdi.

Darwin doğru yolda ama...

Memleketi İngiltere’de yıldönümü şerefine çok sayıda sergi ve etkinlik gerçekleştirilirken, Vatikan’dan yapılan bir açıklamada da Darwin’in, insanın maymundan geldiğini öne sürerken doğru yolda olduğuna dair bir ‘kabul’ geldi. Ancak Vatikan’ın ‘kabulünde’ bir ‘ama’ var; kilise Evrim Teorisi’nin Hıristiyanlık inancıyla uyumlu olduğunu, hatta bu düşüncenin St. Augustine ve St. Thomas Aquinas’a da bağlanabileceğini söylese de, kilise adına konuşan başpiskopos Gianfranco Ravasi, ‘evrim’den kasıtlarının yine Tanrı’nın yarattığı bir dünya olduğunu vurguladı.

Biyolojik evrim ve yaratılış inancı

Kilisenin Darwin’e, teorisi Kutsal Kitap’taki yaratılış anlatımıyla çatıştığı için muhalif olduğunu kabul eden Ravasi, önceki günkü açıklamasında biyolojik evrim ve Hıristiyanlık’taki yaratılış inancının birbirinin tamamlayıcısı olduğunu dile getirdi.
Papalık Santa Croce Üniversitesi’nden teolog Prof. Peder Giuseppe Tanzella-Nitti de Ravasi’yi “4. yüzyıl teoloğu St. Augustine ‘evrim’ kavramını hiç duymamıştı ama büyük balığın küçük balığı yediğini ve yaşam formlarının zaman içinde ağır şekilde değişime uğradığını bilirdi” diyerek destekledi.

Kültürel açıdan ‘akıllı tasarım’

Öte yandan Vatikan’ın, ‘Türlerin Kökeni’nin 150. yılı münasebetiyle düzenlenecek bir konferans kapsamında ‘akıllı tasarım’ üzerine yapılacak bir oturuma dahil olacağı açıklandı. Vatikan’dan önceki gün yapılan duyuru, kilisenin bu tip tartışmaların gündeme alınmaması konusundaki kararının tersine döndürüldüğüne işaret ediyor ancak yetkililer, ‘akıllı tasarım’ın bilimsel ya da teolojik değil, kültürel bir fenomen olarak ele alınacağını vurguluyor.
3-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek konferansın organizatörleriyse, ‘akıllı tasarım’ı neden programa aldıklarını açıklamadı. Konferansa Roma’daki Papalık Gregoryen Üniversitesi, Vatikan Papalık Kültür Konseyi ve Indiana Notre Dame Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. ABD, Colorado’da da bir laik grup 200. yaş şerefine reklam panolarına verdiği ilanda, ‘Darwin’e şükredin’ başlığı altında ‘İnancın ötesine evrilin’ mesajı veriyor.