Davos Zirvesi bugün başlıyor

Davos Zirvesi bugün başlıyor

"Dünya Ekonomik Forumu"nda Başbakan Erdoğan, çok sayıda ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

İsviçre'nin Davos kasabası, Dünya Ekonomik Forumu'na 39'uncu kez ev sahipliği yapıyor.

Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantıları bugün başlıyor.

Başbakan Erdoğan, Davos'ta ekonomi ve finans çevrelerinin yanısıra çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Forum devlet adamları, uluslararası iş ve finans çevrelerinin üst düzey yöneticileri, akademisyenler, basın yayın kuruluşları ve sivil toplum örgütleri mensuplarını bir araya getiriyor.

Bu yıl 96 ülkeden 2 bin 500 katılımcının beklendiği toplantılar için, 43 devlet ve hükümet başkanı ile 60 bakan ve önde gelen şirketlerden yaklaşık bin 400 üst düzey yöneticinin Davos'ta bulunması bekleniyor.

Bu yıl için belirlenen "Küresel Kriz Sonrasının Dünyasını Biçimlendirmek" teması, 200'den fazla toplantı ve oturumda tartışılacak.

28-29 Ocak tarihlerinde Davos'ta bulunacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki oturuma katılacak.

"Büyük Oyun Yeniden" adlı oturumda, "Küresel iktisadi durgunluğa karşın, Kafkasların ve Orta Asya'nın stratejik ve ekonomik geleceği yeniden nasıl düzenlenecek?" sorusuna yanıt aranacak.

"Gazze: Orta Doğu Barışı İçin Model" adlı oturumun sorusu ise "Orta Doğu Barış Süreci'nin bir kez daha elden kaçmasını önlemek için ne yapılabilir?"

Erdoğan, bu oturumlarda, Türkiye'nin görüşlerini dünya kamuoyuna anlatacak.

Başbakan Erdoğan, Davos'ta, ekonomi ve finans çevrelerinin temsilcilerinin yanısıra çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

KRİZDEN ÇIKIŞ İÇİN ELE ALINACAK KONULAR

Mevcut küresel ekonomik krizden nasıl çıkılabileceği ve yeni ekonomik düzenin ne olması gerektiğinin ana konu olarak yer alacağı zirvede, küresel mali sistemin yeniden istikrara kavuşturulması ve ekonomik büyümenin yeniden canlandırılması konusu da ayrıntılı olarak tartışılacak.

Zirvede, kriz sonrası dünyasının yeni değerleri ve liderlik biçimleri ile bilim, teknoloji ve yenilikçi gelecek dalga ekonomik büyüme modelleri de ele alınacak.

YOUTUBE DAVOS ZİRVESİNDE...

Bu yılki zirvenin bir yeniliği ise internet dünyasının en tanınmış video kanallarından YouTube ve MySpace'in yer alacak olması. Bu internet kanalları, katılımcılara interaktif tartışma imkanı sağlayacak.

Davos Zirvesi'nde, geleneksel ''Davos Ruhu'' çerçevesinde, küresel ve bölgesel siyasi sorunlara ve çatışmalara da çözüm aranması bekleniyor

Zirve 1 Şubat'ta sona erecek.