Davutoğlu'na sarılıp hüngür hüngür ağladı

Davutoğlu'na sarılıp hüngür hüngür ağladı

Başbakan Davutoğlu, Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Türk çarşısını ziyaretinde, soydaşların sevinç gözyaşlarıyla karşılandı.

Başbakan Davutoğlu'nu görünce duygulanan 91 yaşındaki Recep Murat, Başbakan'a sarılarak göz yaşı döktü. Yaşlı adamı Davutoğlu sakinleştirmeye çalıştı. Davutoğlu, yaşlı adama bir daha ki Üsküp ziyaretinde kendisini evinde ziyaret edeceği sözünü verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Üsküp ziyareti kapsamında, Makedonya Başbakanı Gruevski ile ortak basın toplantısının ardından, kent merkezinde yer alan Türk çarşısını gezdi.

Murat Paşa Camisi’ni ziyaret eden Davutoğlu, burada soydaşlara hitap etti. Davutoğlu, bedenen Ankara’da olsalarda ruhen hep Makedonya’da, Saraybosna’da tüm Rumeli diyarında olduklarını ifade etti.

dav.20141223163734.jpg
Uzun süre ağlayan Murat'ı Davutoğlu, teselli etmeye çalıştı, elini öptü.

“Sizin dertleriniz bizim dertlerimizdir” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Sizin ayağınıza bir diken batsa bizim yüreğimize hançer saplanır. Buradan ecdat yadigarı mescitten bir tek çakıl taşı düşse bizim dünyamızda büyük deprem olur. Onu bilin. Her birinizin, burada huzur içinde, onurlu şekilde, dininizi, örfünüzü geleneğinizi yaşamak ve yaşatması en büyük kutsal vazifenizdir ve bizim teminatımız altındadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri sizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı.”

Davutoğlu, daha önceki Üsküp ziyaretlerinde, burada yaşayan Türkler'le buluşmadan ayrılmadığını ifade ederek, “Bu resmi ziyaret arasında vaktimiz dar olsa da size selam vermeden ayrılmak istemedim” dedi.

Makedonya’yı bir sonraki ziyaretinde daha kapsamlı buluşmalara katılacağını bildiren Davutoğlu, “Bu diyarlar, hem emanettir hem de ruhumuzun huzur bulduğu yerlerdir” ifadesini kullandı.

HİÇBİR GÜÇ İSTANBUL İLE ÜSKÜP'Ü AYIRAMAZ

Türkiye ve Makedonya arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu, son 4 ayda iki ülke arasında karşılıklı birçok üst düzey ziyaretin gerçekleştiğini anlatan Davutoğlu, “Şimdi ben geldim. Biz sizi hiç boş bırakmayacağız. Siz yeter ki bizi çağırın. Evladı Fatihan olarak bize tevdi edilen emanete hep sahip çıkacağız. Hiçbir güç İstanbul ile Üsküp’ü birbirinden ayıramaz” diye konuştu.

üsküp.jpg

“ARKANIZDA 77 MİLYON KARDEŞİNİZ OLDUĞUNU UNUTMAYACAKSINIZ"

“İnşallah sizler bu huzurlu ortamda, kimliğinizi, dininizi, onurlu şekilde yaşayacaksınız" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Arkanızda da 77 milyon kardeşiniz olduğunu unutmayacaksınız. Sahipsiz değilsiniz, kimsesiz değilsiniz. Bir derdiniz olduğunda ‘bize kim bakacak’ diye soracak ihtiyaç içinde değilsiniz. Makedonya’da varsınız, var olmaya devam edeceksiniz. Bu topraklarda evladı Fatihanın torunları olarak varlığınızı korumaya devam edeceksiniz.”

ÜSKÜPLÜ AHMET GELDİ DEYİN

Davutoğlu, soydaşlardan, ailelerine ve yakınlarına da selam iletmelerini isteyerek, “Üsküplü Ahmet geldi, deyin öyle Konyalı değil, tamam? Selam söyleyin” dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından camiden çıkarken, vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılandı. Çok sayıda vatandaş, Davutoğlu ile konuşmak ve fotoğraf çektirmek için çaba gösterirken, bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi.

makedonya.20141223163659.jpg

DAVUTOĞLU'NU GÖRÜNCE GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Üsküp’te yaşayan 91 yaşındaki Recep Murat da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu karşılayanlar arasında yer aldı.Başbakan Davutoğlu’nu görünce duygulanan Recep Murat’ın göz yaşı döktüğü görüldü.

Davutoğlu, Murat’ın ağlayarak, “Size selam, bütün Türkiye’ye selam, dosta düşmana selam” ifadeler kullanması üzerine, Türkiye’de düşman yok, herkes dost” karşılığını verdi.

Başbakan Davutoğlu, daha önce Türkiye’ye yakın zamanda hiç gelip gelmediğini sorduğu Recep Murat’ın, 91 yaşında olduğunu, 6 yıl önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini söylemesi üzerine, “Ama biz sana Türkiye’yi getirdik” karşılığını verdi.

Davutoğlu, Üsküp’e bir sonraki gelişinde Recep Murat’a kendisini evinde ziyaret etme sözünü verdi.

Başbakan Davutoğlu, daha sonra Türk çarşısında kendisine sevgi gösteren vatandaşlarla sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

davutoglu.20141223163500.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum