Davutoğlu'ndan Dersim özrü

Davutoğlu'ndan Dersim özrü

Başbakan Davutoğlu, Tunceli'de partisinin il kongresinde konuştu. İşte Davutoğlu'nun o çok önemli konuşmasından satır başları;

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli’deki temaslarında Aleviler için önemli mesajlar verdi. Dün günboyu Tunceli'deki temaslarını sürdüren Davutoğlu, daha sonra partisinin il kongresine katıldı. Burada bir kez daha hükümetin Alevi politikası konusunda net mesajlar veren Başbakan, Aleviler için yanlışlık varsa düzeltmeye, devlet adına özür dilenmesi gerekiyorsa özür dilemeye hazır olduklarını söyledi.  
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Tunceli Merkez İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kapalı Spor Salonu’nda yapılan kongrede konuşan Başbakan Davutoğlu, AK Parti iktidarının Türkiye’de konuşulan bütün diller ve lehçeler üzerindeki ipoteği kaldırdığını söyledi. Davutoğlu şöyle konuştu:

DAVUTOĞLU VATANDAŞIN ELİNE SARILDI- TIKLA

“Bu ülkenin evlatları birbirinden ayrıştırılamaz, koparılamaz. Eski Türkiye’de sadece Dersim değil, bütün Türkiye ızdırap yaşadı. Yeni Türkiye bir inşa faaliyetidir demiştik. Şimdi bunun temellerini dokumak için Anadolu’nun her bir yerinde sefere çıktık. Her yerde aynı dilde konuşuyoruz. Önce birbirimizi anlayacağız, helalleşeceğiz, bir yanlışlık varsa devlet adına bunu yapacağız, özür dilenmesi gerekiyorsa özür dileyeceğiz. Evet o yıllardaki devlet anlayışı dolayısıyla bütün vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. Hiçbir şey o dönemde yapıldığı gibi insanları çıban yerine koyarak yapılmaz. O dönemde Tunceli’yi 'adam etmek' uğruna geldiler, baskılar düzenlediler.
 
 “BİZ YARA DEŞMİYOR, YARALI GÖNÜLLERİ SARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Bu ziyaretlerin temel felsefesi Türkiye’nin her yerine gidip her vatandaş ile kucaklaşma aşkıdır. Biz gönül diliyle konuşuyoruz. Gittiğimiz yere yabancı gibi gitmeyiz, muhatap olduğumuz kardeşlerimizin gözlerinin içine bakarak gönül diliyle konuşuruz. Dersim biziz biz Dersimiz. Eğer Dersim'in gönlünde bir yara varsa onu sarmak önce bize düşer. Onun için tepki aldık. Birileri çıktı ‘eski yaraları niye deşiyorsunuz’ dedi. Biz de ‘biz yara deşmiyoruz yaralı gönülleri sarmaya çalışıyoruz’ dedik. Bizim yolumuz Horasan erenlerinin sözcüsü olan Şeyh Edebali yoludur, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ biz bunu yapıyoruz. İnsanı yaşatıyoruz ki devletimiz milletimizle buluşsun ve devletimiz yaşasın” 
  
  “AL BAYRAK İLE AK PARTİ BAYRAĞINI BİRLİKTE DALGALANDIRACAĞIZ”
 
12 yıldır bütün dünyada yer eden AK Parti dava bayrağını indirmek için geçen sene birileri büyük komplo kurdu. Tekrar eski Türkiye’nin vesayeti devam etsin diye bir takım provokasyonlar yapıldı. Gezi Parkı, 17 Aralık ve Kobani olaylarında biz hep milletimize sığındık. Şimdi biz yeni Türkiye’nin inşası için 2015 seçimlerini aynı kararlılıkla yürüteceğiz, bu millet üzerinde oynanan oyunları bozmak için çözüm sürecini kararlılıkla sürdürmek bunu yürüteceğiz. Kim ne engel çıkarırsa çıkarsın, çözüm süreci devam edecek, Alevi kardeşlerimizle gönül birlikteliğimiz devam edecektir. Bütün bu yaraların sarılabilmesi, gönül bağlarının yeniden kurulması için Alevi Sünni kardeşliğini ikame etmek ve fitne tohumlarını engellemek için ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Yeni Türkiye yeni bir kararlılıkla yola çıkmıştır. Biz sizlere güveniyoruz. İnşallah 2015 Haziran’da sizlerden çok güzel hediyeler bekliyoruz. Bizim Tunceli için çok güzel müjdelerimiz var. 2015 yılında AK Parti bayrağını Tunceli’de dalgalandıracağınıza güveniyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.