Davutoğlu'nun annesinin fotoğrafını gözyaşlarıyla anlattı

Davutoğlu'nun annesinin fotoğrafını gözyaşlarıyla anlattı

Ahmet Davutoğlu'nun yengesi, gözyaşları içinde anne Davutoğlu'nu anlattı. Dışişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu 4 yaşındayken hayata veda eden annesi Meymune Davutoğlu'nun fotoğrafını, 76 yaşındaki yengesi Gülümser Türkalp, gözya

Dışişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu 4 yaşındayken hayata veda eden annesi Meymune Davutoğlu'nun fotoğrafını, 76 yaşındaki yengesi Gülümser Türkalp, gözyaşları içinde anlattı.

Toroslar'ın üzerinde yer alan, o dönemde belde olan Konya'nın Taşkent ilçesinde yaşayanlar kolayca fotoğraf çektiremedikleri için, Ahmet Davutoğlu'nun henüz 4 yaşındayken kaybettiği annesi Meymune Hanım'a ait az sayıda fotoğraf bulunuyor.

Meymune Davutoğlu'nun bu fotoğraflardan biri de Davutoğlu'nun dayısının eşi Gülümser Türkalp'in evinin baş köşesinde özenle saklanıyor.

Yenge Türkalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meymune Davutoğlu'nun aynı zamanda kuzeni olduğunu söyledi. Çocukluğunun, Meymune Davutoğlu ile bir arada geçtiğini anlatan Türkalp, kendisinin vefatına kadar birlikte yaşadıklarını anlattı.

"Oğlunun bugünlerini göremedi"

Türkalp, merhume Davutoğlu'nun iki fotoğrafı olduğunu belirterek, "Adana'da birlikte fotoğraf çektirmiştik. O fotoğrafı Ahmet Davutoğlu bayramda istedi, kendisine verdim. Diğeri de bu elimizdeki çerçevelettiğim fotoğraf. Başka yok" diye konuştu.

Meymune Davutoğlu'nun tek fotoğrafını hatıra olarak sakladığını ifade ederken gözyaşlarına hakim olamayan Türkalp, şunları kaydetti:

"Ondan kalan tek hatıra fotoğrafı. Kendisini çok özlüyorum. Adı geçtiğinde çok duygulanıyorum. Erkek çocuğunu çok severdi. Oğlunun bu günlerini görseydi çok güzel olurdu, göremedi. Ahmet'e karşı ayrı bir sevgisi vardı. Ahmet'in doğumunda çok sevinmişti. Benim de erkek çocuğum olmuştu, ona da çok sevinmişti. Kardeş gibiydik. Evlerimiz yakındı. Sonradan görümcem oldu. Evlerimizde içi içe olunca çok severdik birbirimizi."

Yollar kötüydü

Türkalp, anne Davutoğlu'nun Taşkent'te rahatsızlandığını, Konya'ya tedavi için gittiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Meymune hamileydi. Burada sancıları artınca Konya'ya gitti. O zaman yollar da çok kötüydü. Görümcesiyle gitmişti. Beni çok severdi, orada, hastanede adımı sayıklamış. Ben de o gece derhal yanına gittim, yanında kaldım. Sabaha karşı da vefat etti. Ahmet küçük yaşta öksüz kaldı. Babası ikinci evliliğini yaptı. Biz de çocuklarla ilgilendik. Birbirimizden hiç kopmadık."

Davutoğlu ailesi aynı karede

Ahmet Davutoğlu'nun küçük yaşlarda görüldüğü, yaklaşık 50 yıl önce İstanbul'daki bir fotoğraf stüdyosunda çekilen fotoğrafın öyküsünü ise Davutoğlu'nun halası Nilüfer Özlen anlattı. Özlen, babasının da yer aldığı fotoğrafı görünce duygulandı. Fotoğrafın neden çekildiği hakkında fikri olmadığını belirten Özlen, fotoğraftaki yeğeni Ahmet Davutoğlu'na sevgisini, "Koçumun gülüşüne bak" sözleriyle ifade etti.

Davutoğlu ailesinin üç neslini buluşturan fotoğrafta; dede Mustafa Davutoğlu, baba Mehmet Davutoğlu, Ahmet Davutoğlu'nun ikinci annesi Sefure Davutoğlu, kız kardeşleri Meymune, Perihan, Ayşe, Hatice ile babaannesi Ayşe Davutoğlu yer alıyor.

Diğer bir fotoğraf karesi ise Ahmet Davutoğlu'nun ablası Ayşe Çalık'ın nişanında çekilmiş. Bu karede ise Ahmet Davutoğlu 15 yaşlarında... Fotoğrafta genç Davutoğlu'nun uzun yakalı gömleği dikkati çekiyor.

"Çok hareketli bir çocuktu"

Yeğeni Davutoğlu'nun çocukluğuna ilişkin anılarını da paylaşan halası Nilüfer Özlen, Davutoğlu'nun yaz tatillerinde Taşkent'e geldiğini aktardı. Özlen, Davutoğlu'na çocukluğundan itibaren ailecek ayrı bir sevgi beslediklerini ifade ederek, yeğeninin çocukluğuna ilişkin şunları anlattı:

"Ahmet, İstanbul'a küçük yaşta gitti. Sadece yazları Taşkent'e gelirdi. Çocukluğu çok hareketliydi. Her şeyi öğrenmek isterdi. İlme merakı çocuk yaşta başlamıştı. Her şeyi merak eder ve sorardı. Her şeye katkısı olmasını isterdi. Sporu severdi. En çok futbol oynardı. En çok okumayı severdi. Bu evlerde kütüphanesi bile vardı. Hatta İstanbul'daki evinde bulunan kitapları vakfa bağışlamıştı. 14-15 yaşlarında bile kitaplara aşırı ilgisi vardı. Abim hep ciddi dururdu, ama yeğenim güleç yüzlüdür. Herkesle şakalaşır, gülerdi. İşte yine öyle güler."

"Annesi bu günlerini göremedi"

Davutoğlu'nun annesini kaybetmesinin ardından Babası Mehmet Davutoğlu'nun ikinci evliliği yaptığını dile getiren Özlen, yeğeninin babaannesi ve dedesiyle büyüdüğünü vurguladı.

Özlen, Davutoğlu'nun annesinin vefatının ardından zor günler geçirdiğini anlatan, "Annesinin eksikliğini hissettiği günlerde aklı yeni ermeye başlıyordu ikinci annesi geldi, artık onu anne bildi. O da çok iyi bir hanımdı. O bari Ahmet'in bu günlerini görseydi. Hiç üvey diye tanıtmadı kendini" ifadelerini kullandı.

"Ahmet'i tebrik ettim, iki kat dua istedi"

Özlen, yeğeninin Genel Başkan adayı gösterilmesinin ardından kendisini telefonla aradığını belirterek "Ona ulaşamam diye eşi Sare'yi aradım. 'Hala, mutluyuz, akrabalarımız burada' dedi. 'Bize de gelenimiz gidenimiz var, biz de mutluyuz' dedim. Ahmet ile de konuştum, başı kalabalıktı. Bol bol dua istedi. 'Hala şimdi dualar ikiye katlanacak' dedi. 'Biz her zaman dua ediyoruz yeğenim' dedim. Hayırlı olsun dedim" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.