DEMİREL'DEN 12 EYLÜL DARBECİLERİNE TEŞEKKÜR

DEMİREL'DEN 12 EYLÜL DARBECİLERİNE TEŞEKKÜR

12 Eylül darbesi öncesi, Süleyman Demirel'in, Kenan Evren ve emrindeki askerlere teşekkür ettiği ve övgüler dizdiği ortaya çıktı...

Genelkurmay, 12 Eylül davasının görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Bayrak Harekat Planı'nın güncellenmiş hali ile darbe öncesi Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantıları'nın bant kayıtlarını gönderdi.

Belgelerde darbe öncesine ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in yer aldığı darbe öncesi yapılan toplantıda, darbe öncesi yaşanan güvenlik sorunu tartışılıyor.

Darbe öncesi tutuklanan ve cezaevine konulanlar hakkında komutanlar 'katiller' derken, Demirel'e ilginç tekliflerde bulunulması dikkat çekiyor. Adana Cezaevi'nde güvenlik zafiyetinin bulunduğu belirten askerler, Demirel'e iki seçenek sunuyor: 'Bunlar ya bırakılacak ya da verdiğim emirle makinalı tüfeklerle taranacak.' Bu olayın dünya ve ülke kamuoyunda büyük bir olay yaratacağını belirten üst düzey komutanlar Demirel'e, buradaki tutuklu ve hükümlülerin Gaziantep'e nakledilmesini ve Kahramanmaraş Sıkıyönetim Mahkemesi'nin de Gaziantep'te faaliyete geçirilmesini istiyor.

TAKDİRLERİMİ SUNUYORUM

Kayıtlarda komutanlardan bilgi alan Süleyman Demirel'in toplantı bitimi komutanlar söylediği sözler ise dikkat çekiyor. Yaptığı çalışmalardan dolayı komutanları kutlayan Demirel, 'Sizlere takdirlerimi, teşekkürlerimi, tebriklerimi sunuyorum. Emirlerinizde bulunan subaylarımıza, astsubaylarımıza, erlerimize de takdirlerimi, teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılan değerlendirmenini meselesi vukufla bildiğimizi ortaya koyduğumu ifade etmeliyim ve görev yapan değerli komutanlarımızın büyük bir vatanperverlik şuuru içinde devlete sahipliğini takdirle karşılıyorum. Ve bunu gelecek için teminat sayıyorum' İfadelerini kullanıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.