Demirtaş'tan seçime katılmama şartı

Demirtaş'tan seçime katılmama şartı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Genel Başkanı Hakkari Bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde Bitlis’te halka hitap etti.

Demirtaş, hükümete çağrıda bulunarak, “Gerçekten samimi olsalar biz seçime girmeyiz. Çıkıp desinler ki, biz bölgede barışı sağlayacağız, operasyonları durduracağız. Biz de seçime 6 gün kala seçime girmeyeceğiz. Ceylan derisi koltukları onlara bırakacağız" dedi.

Mutki Durağında düzenlenen mitinge BDP Bitlis Milletvekili M. Nezir Karabaş, il ve ilçe örgütü temsilcileri, BDP’li Belediye Başkanları ve BDP’nin desteklediği bağımsız aday Hüsamettin Zenderlioğlu ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Mitingde halka hitap eden Hakkari Bağımsız milletvekili adayı Demirtaş, 12 Haziran’daki genel seçimler için burada olduklarını, ancak kimseden oy istemek için gelmediklerini söyledi. Demirtaş, “Biz halkımızdan oy istemek için gelmedik. Tam tersine onlara şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunmak için buradayız. Onurunu, haysiyetini, namusunu koruyan Kürt halkının bu mücadelesini desteklemek ve onların bu davranışına karşı teşekkür etmek için Bitlis’e geldik. Sizler uçurumun kenarından düzlüğe çıkmış onurlu bir halksınız. Seçimden ortaya ne çıkarsa çıksın sizlerin bizim başımızın üstünde yeriniz vardır. Siz sadece Kürt halkın umudu olmadınız. Ortadoğu'dakiler sizin bu mücadelenizi takip ediyor. Tarih hiçbir zaman zalimlerden yana olmadı. Ancak mazlumların yanında oldu. Sizler mazlum Kürt halkının sembolü oldunuzö dedi.

Demirtaş, tarih kitaplarının yazdığı yalan yanlış şeylere inanmak zorunda olmadıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü;ö “Sizleri temsil ettiğimiz her yerde insan onuru ve haysiyeti ile vardır. Bu insanların dilini, dinini, kültürünü alırsanız, ortada sadece kemikleri kalır. Sizler kabadayıya isyan edenlersiniz. Tarih kitaplarının yazdığı yalan yanlış şeylere inanmak zorunda değiliz. Burası Kürdistan’dır. İstediğimiz gibi yaşarsak bu bölgede barış olur. Bunu Kürt halkı da Türk halkı da desteklemektedir. Eğer bir yerde kardeşlikten söz ediyorsak, kardeşlik eşitlik demektir. Eğer ortak vatandan bahsediyorsak her şeyimiz eşit olmalıdır. Çanakkale’deki mücadelede Kürt halkı vardı ise bugünde olacak. Eşitlik ve kardeşlik var ise bunları AK Parti hükümeti de kabul edecek. Bu devlet politikalarına Kürt halkı asla boyun eğmeyecektir. Politikacılar çeşitli vaatlerle bu meydanlara geliyorlar. Biz size sadece özgürlük vaat ediyoruz. Demokratik özerklik vaat ediyoruz. Bitlis’e artık kendi bütçesi ile yatırım yapılsın diyoruz. Kendi kararlarımız artık kendimiz verelim diyoruz. Ankara politikaları ile geldiğimiz nokta ortadadır.

ERDOĞAN MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYOR

Demirtaş AK Parti hükümetine de seslenerek, “Bizim derdimiz iktidar değil, halkın iktidarlığıdır. Herkes bilsin ki, BDP Hükümete gelirse şimdikilerden başka bir şey yapacağı yoktur. Bitlis halkı kararını vermelidir. Bütün partiler meydanlara çıkıp aynı şeyleri konuşuyorlar. AKP bölgede başörtüsü ve Kürt sorununu çözeceğim diyerek oy aldı. Ancak bugüne kadar ne Kürt sorununu çözebildi, ne de başörtüsünü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan meydan meydan gezerek halkın gözünün içine bakarak halen yalan söylüyor. Bunların artık verecek vaatleri kalmadı. Şimdi inkar ve iftira politikaları yapıyorlar. Başbakan Muş’ta Kürt sorununu çözdüm diyor, Diyarbakır’da çözeceğiz diyor. Tek dil demedim diyor. Başbakanın kimyası bozulmuş. Bölgedeki mitinglerin ardından hafızasını da kaybetmiş" dedi.

“SEÇİMDEN ÇEKİLMEYE RAZIYIZ"

Demirtaş, AK Parti hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın değişmemesi halinde hiçbir şeyin de değişmeyeceğini de dile getirerek, “ Başbakan bu yetkiler bana yetmez. Ben daha fazlasını istiyorum diyerek, Başkanlık sistemini hayata geçirmek için çalışıyor. Gerçekten samimi olsalar biz seçime girmeyiz. Çıkıp desinler ki, biz bölgede barışı sağlayacağız, operasyonları durduracağız. Biz de seçime 6 gün kala seçime girmeyeceğiz. Ceylan derisi koltukları onlara bırakacağız. Başbakan seçim meydanlarında bizleri oy için vatandaşı tehdit eden diye gösteriyor. Bizler oy için kimseyi tehdit etmiyoruz. Eğer sen sorunları çözmekte samimi isen biz de seçime girmemekte samimiyiz. Biz halkımızın değerlerini bir tek oya değişmeyiz. Biz sizden oyunuzu istemiyoruz. Siz kararsız bir halk değilsiniz. Kime oy verirseniz verin dualarınızı bizden esirgemeyin. Sizi mahcup etmemek için onurlu duruşumuzu sürdüreceğiz. AK Parti’nin kanalı var. Gemicikleri var. Holdingleri var. Ancak onurlu bir duruşları yok. 12 Haziran’dan sonra dağlarda kurşun sesi yerine kuş sesi olacak" diyerek sözlerini tamamladı. Miting sonrasında yerel sanatçılar Kürtçe şarkılardan oluşan konser verdi. Demirtaş mitingin ardından karayolu ile Diyarbakır’a hareket etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.