Demirtaş'tan U dönüşü!

Demirtaş'tan U dönüşü!

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bundan 3 gün önce Osmanlıca dersinin saçma olduğunu, kızını o derse ordu gelse sokamayacağını söylemişti. Bugün ise Demirtaş, okullarda seçmeli Osmanlıca dersine karşı olmadıklarını söyledi.

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen 11. AB, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler Konferansı'nda konuşan Demirtaş, "Osmanlıca ile ilgili şunu söyleyeyim: Bir dilin öğretilmesine asla karşı değiliz. Çocuklarımız okulda öğrenebildiği kadar çok dil öğrenmeli. Doğu dilleri, Batı dilleri, eski ve hatta hiç kullanılmayan diller, çocuklar bunları öğrenebilir hiçbir sıkıntı yok" dedi.

Demirtaş, "Herhangi bir dilin bütün çocuklara zorla, zorunlu olarak öğretilmesine karşıyız. Bu doğru değil. İnsanlar kendi anadilleriyle eğitim almakta ve istediği dili öğrenmeyi seçmekte özgür olmalı. Osmanlıca da bu dillerden biri olabilir. İsteyen aileler çocuklarına Osmanlıcayı da öğretebilir. Böyle yaklaşılırsa biz de karşı çıkmayız" ifadesini kullandı.

ZORUNLU OSMANLICA SAÇMA'

Osmanlıca’nın zorunlu hale getirilmesi saçmalık. Andımızı da yıllarca okuttunuz ama şimdi kaldırdınız. Zorla öğretmeye kalkışırsan, bütün ordun gelse benim kızımı zorla Osmanlıca dil dersine sokamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.