Demokrat Parti'de Cindoruk devri

Demokrat Parti'de Cindoruk devri

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen DP 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık ipini göğüsleyecek isim, ilk tur seçiminde belirlenemedi.İlk turda genel başkan adaylarından Süleyman Soylu 448, Hüsamettin Cindoruk 480, Mehmet Ali

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen DP 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık ipini göğüsleyecek isim, ilk tur seçiminde belirlenemedi.

İlk turda genel başkan adaylarından Süleyman Soylu 448, Hüsamettin Cindoruk 480, Mehmet Ali Bayar 16 oy aldı. Adaylardan Ramazan Yazgan'a ise oy çıkmadı. Kayıtlı bin 118 kongrede, 956 delege oy kullandı. Geçerli sayılan 944 oyun 448'i Soylu'ya, 480'i Cindoruk'a ve 16'sı Bayar'a çıktı.

Demokrat Parti 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkan adayları ikinci turda da genel başkan seçilmek için gereken salt çoğunluğu sağlayamadı.

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen kongrede, genel başkanlık seçiminin ikinci turunda 927 geçerli oydan Hüsamettin Cindoruk 535, Süleyman Soylu 389, Mehmet Ali Bayar 3 oy aldı.

İlk iki turda salt çoğunluğun sağlanamamasının ardından üçüncü turda en çok oyu alan genel başkan seçilecek

Demokrat Parti kongeresinde ikinci tur oylamada adaylar yeterli oyu sağlayamadılar. Bu oylama sonrasında Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar adaylıktan çekildi. .   Hüsamettin Cindoruk 3. Tur'da tek aday olarak seçime giriyor.

Hüsamettin Cindoruk 3. Turda 559 oyla genel başkan seçildi.

HÜSAMETTİN CİNDORUK KİMDİR

Ankara'da Çankaya İlkokulu'nu, Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Babası Vasfi Bey, annesi Ganimet Hanım'dır. 1954'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1955 yılından itibaren avukatlık yaptı.

Siyasi hayatına Demokrat Parti gençlik kollarında başlamasına rağmen, 1958 yılında "ispat hakkı" tartışmaları sırasında DP'den ayrılarak Hürriyet Partisi kurucuları arasında oldu. 27 Mayıs Darbesinden sonra 1960 yılında İstanbul Barosu yönetim kurulunun yasaklamasına rağmen Yassıada duruşmalarında Burhan Apaydın ve Orhan Apaydın ile birlikte Adnan Menderes ve Demokrat Parti yöneticilerini savundu.[5] Bu üç avukatın en genciydi. 1960'dan sonra siyasi hayatını Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk, Genel İdare Kurulu üyeliği görevleri ile sürdürdü.

14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi. Genel Başkanlık makamını, siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e bıraktıktan sonra 16 Kasım 1991 - 1 Ekim 1995 tarihleri arasında TBMM Başkanı seçildi. 17 Nisan 1993 günü Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı üzerine 17 Nisan 1993 - 16 Mayıs 1993 tarihleri arasında vekaleten T.C. Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Süleyman Demirel cumhurbaşkanı seçilince boşalan DYP genel başkanlığı için aday olmadı. DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu. DTP 28 Şubat neticesinde kurulan Mesut Yılmaz başbakanlığındaki koalisyona katıldı ama kendisi görev almadı.[6] 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde partisi de kendisi de meclis dışında kaldı ve DTP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti. İngilizce bilir, evli ve üç çocuk babasıdır.

Etiketler :