Deprem Dede'nin tahmini

Deprem Dede'nin tahmini

5 ve 5,9 büyüklükteki depremlerin her iki ayda bir olabileceğini söyleyen Prof. Dr.Ahmet Mete Işıkara, 2010- 2014 arası Marmara depremi olasılığının en yüksek pencere olduğunu kaydetti.

Kütahya merkezli son depremin büyük depremin habercisi olup olmadığı yolundaki sorulara açıklık getiren Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü, Kızılay Onursal başkanı Prof. Dr.Ahmet Mete Işıkara, 5 ve 5,9 büyüklükteki depremlerin her iki ayda bir olabileceğini söyledi.

Ülkemizde deprem olacak mı sorusu yerine deprem gerçeğini kabul edip her an depremlere hazırlıklı olmamız gerektiğini açıklayan Prof.Dr.Işıkara, "Bu deprem, ülkemizde olan olağan bir deprem etkinliğidir. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. 17 Nisan'a kadar 5 ve üzeri deprem olursa bu artık bizim için sürpriz olmaması gerekir." dedi. Yılda bir kere 5'in üzerinde deprem yaşanırken 1 Mayıs 2003'ten beri deprem olmamasının kendisini üzdüğünü belirten Işıkara, 2010- 2014 arası Marmara depremi olasılığının en yüksek pencere olduğunu kaydetti. Olmama olasılığının da bulunduğunu, ancak olursa Yalova ve çevre illerin de bundan etkileneceğini dile getiren Işıkara, Gölcük merkezli bir depremde Avcılar'da 150 binanın yıkıldığını, 600'e yakın insan kaybettiğimizi belirterek, Yalova başta olmak üzere çevre illerin etkileneceğini söyledi.

Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında yürütülen 'Afet Zararlarını Azaltma Program'ında Yalova'da konuşan Işıkara, deprem öncesi bireylerin, ailelerin ve kurumların yapacağı çalışmalar hakkında aydınlatıcı bilgiler sundu. Toplum önderlerini teşkilatlandırma projesinin dünyaya örnek bir proje haline geldiğini söyleyen Işıkara, deprem ve doğal afetlere karşı bilinçlenmenin artmasının da memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, "Bu proje imam, öğretmen ve muhtarlarımızla devam edecek bir proje. Her yıl 10 ilde gerçekleştiriliyor." şeklinde konuştu.

Ağırlıklı olarak din görevlilerine konuşan Işıkara, bugüne kadar cami yapımlarının Diyanet kontrolünde olduğunu sandığını, ancak dernekler aracılığıyla yapıldığını sonradan öğrendiğini belirterek, camilerin de depreme hazırlıklı hale getirilmesi gerektiğini anlattı. Işıkara, camilere kapısı dışa açılan ikinci bir kapının yapılması, ağır avizelerin hafifletilmesi ve cami minarelerinin bir düzene bağlanması tavsiyesinde bulundu.

İl Müftülüğü personeline yönelik düzenlenen seminere Yalova Valisi Mehmet Ersoy, Doç.Dr.İsmail Karagöz, Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, İl Müftüsü Muhittin Sarıkaya, Kızılay İl Başkanı Osman Temuçin ve din görevlileri katıldı. (CİHAN)