Dini eğitim insani ihtiyaç

Dini eğitim insani ihtiyaç

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Canan Arıtman, dini eğitimin insani bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay ve milletvekilleriyle partisinin belediye başkan adaylarını tanıtmak amacıyla Sakarya'nın Sapanca ilçesine gelen Arıtman, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'nin Kuran kursu açılımını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Arıtman, ''Kuran kursu açmak Diyanet İşleri Başkanlığının görevindedir. Diyanet'in bütçesi 10 bakanlığın bütçesine eşittir. Belediye, vatandaşların doğumundan ölümüne tüm hizmetleri karşılamakla sorumludur. Dini eğitim insani bir ihtiyaçtır'' dedi.

Böyle bir ihtiyaç varsa belediyelerin bunu tespit etmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığının kontrolünde bu hizmetin verilmesi gerektiğini ifade eden Arıtman, şunları kaydetti: ''Belediyeler Kuran kursu hizmeti veremez ama böyle bir hizmete ihtiyaç varsa Diyanet İşleri Başkanlığının önderliğinde bunu koordine edebilir. Belediye dini eğitimin sağlıklı verilmesini sağlayacaktır. Bu konuda belediyeye düşen görev yer tahsis etmektir. Sağlıklı ve güvenli bir eğitim binası sağlamaktır. Belediyelerin görevi bundan ibarettir. Ben 10 yıl belediye meclis üyeliği ve meclis başkan vekilliği yaptım. Belediye kanununu iyi bilirim.''


Kaynak:Haber Kaynağı