Direnişin sembolü Filistinli çocuklar...

Direnişin sembolü Filistinli çocuklar...

Gazze'deki İsrail katliamlarının ardından hergün yeni bir trajedi ortaya çıkıyor. Saldırılarda tüm ailesini kaybeden Filistinli kızın acı dramı herkesi hüzünlendirdi.

İsrail bombardımanın durmasıyla çekilen toz bulutlarının ardında ölüm ve yıkımlarla ilgili birçok olay da gün yüzüne çıkmaya başladı. Saldırılarda ailesinin tüm fertlerini kaybeden Filistinli kızın acı dramı herkesi hüzünlendirdi.

Semûnî ailesinden bir kızın yaşadıkları her gün, hatta her saat yaşanan bu olaylardan sadece bir tanesi. İsrail bombardımanı altında evleri yerle bir olan genç kız başından geçenleri şöyle anlatıyor:

“Evimiz yerle bir olduğu için üzerimize düşmeye devam eden bombalar arasında yakınımızda olan amcamın evine sığınmak zorunda kaldık. Üç gün boyunca büyük küçük herkes yiyecek bir şeyler bulamadan üstümüze yağan bombalar altında korku içinde beklemeye devam ettik.

Sonunda abim ve amcamın oğlu biraz odun ve yiyecek bulabilmek için dışarı çıkmak zorunda kaldılar. Ancak ikisi de İsrailli askerlerinin saldırılarına hedef oldu. Abim şehid oldu ve amcamın oğlu ise yaralandı. Daha sonra ailemin diğer fertlerinden bazıları amcamın oğlunu içeri getirmek için çıktıklarında hepsi şehid edildi ve devam eden saldırılar sonucu ailemden tek bir kişi sağ kalmadı…”

Daha sonra genç kızın çığlıklarını duyarak onun yardımına koşanlar kızı kurtarırlar ancak aile fertlerini geri getirmeleri mümkün değildi. Her şeye rağmen genç kız metanet ve sabır göstererek işgalci İsrail gücüne karşı dik duruşunu devam ettirmektedir.

Gazzeli çocuğun haykırışı

23 gün süren İsrail saldırısından sonra insanların içinde bulundukları sıkıntıları anlatan Gazeli bir çocuk bölgeyi ziyareti sırasında sadece BM karargâhını ziyaret etmekle yetinen Ban Ki Moon'a çağrıda bulunarak tüm Gazze halkının sıkıntılarıyla ilgilenmesini istedi.Evleri yerle bir edilen yüzlerce Filistinli gibi okullarda yaşamak zorunda kalan çocuk konuşmasına şöyle devam etti: “Ban Ki Moon okulun sıraları arasında yatak, su ve elektrik olmadan nasıl yaşadığımızı gelip görmelidir. Buna yaşam diyebilir miyiz?! Hayır! Bu muhasaradır, hem de bu zorba İsrail’in bize uyguladığı en büyük muhasaradır”.

Filistinli Çocuk daha sonra şunları ifade etti: “Oynayamadan, gülemeden, eğitim alamadan ve çocuk programlarını izleyemeden yaşıyoruz. Bizim sadece televizyonlarda görebildiğimiz, cenaze merasimleri, bomba görüntüleri, ölümler, tanklar ve silahlardır. Hayır! Biz hiçbir şey yapamıyoruz, yemek bulamıyoruz, su bulamıyoruz ve iki yıldan beri muhasara altındayız…”


Kaynak:Haber Kaynağı