Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Malatya'da temaslarda bulundu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Malatya'da temaslarda bulundu

"Dünyadaki 255 misyonumuza da talimatımız açıktır. Arkadaşlarımız zaten seve seve Türkiye'mizin her bir bölgesini ve Türkiye'nin tüm değerlerini tanıtıyorlar. Malatya ve Arslantepe Höyüğü'nün tanıtılması konusunda da çalışmalar yapıyorlar ve bunları...

MALATYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malatya'da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan Selahattin Gürkan'dan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Malatya Valiliğine geçen Çavuşoğlu, Şeref Defteri'ni imzaladı, Vali Hulusi Şahin ile görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, Valilik ziyaretinin ardından kent merkezinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Atatürk Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret eden Çavuşoğlu, ikram edilen Malatya kayısısının tadına baktı.

Vatandaşlarla da sohbet eden Çavuşoğlu, daha sonra Kent Müzesi'ni gezdi.

- Arslantepe Höyüğü

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ndeki Arslantepe Höyüğü'nü gezdi.

Yetkililerden bilgi alan Çavuşoğlu, gazetecilere, medeniyetlerin beşiği olan Anadolu'nun her bir köşesinde tarihi kalıntıların bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin de Arslantepe Höyüğü olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Arslantepe Höyüğü'nün geçmişi bugünden 8 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk devlet geleneği ve bürokrasinin kalıntılarına burada rastlıyoruz. Böyle bir eseri, tarihi eseri UNESCO dünya miras kültür kaydına geçirmek istedik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yerel yönetimler ve buradaki tüm yetkililerle çalışmaları oldu ve 2020 yılında bu kayıt gerçekleşti, 19. eser olarak Türkiye'den. Şu anda farklı alanlarda yapılan çalışmalar, başvurular var. İnşallah onların da resmi kayıtları gerçekleşir. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak UNESCO Daimi Temsilcimiz ve Bakanlığımızda ilgili dairemizle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu çalışmalarına güçlü destek veriyoruz. Arslantepe Höyüğü'nün Bakanlığım döneminde kaydettirilmesi benim için kişisel olarak ayrıca gurur vesilesidir. Genel anlamda Malatya'mızın ve Arslantepe Höyüğü'nün tanıtılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar var. Dünyadaki 255 misyonumuza da talimatımız açıktır. Arkadaşlarımız zaten seve seve Türkiye'mizin her bir bölgesini ve Türkiye'nin tüm değerlerini tanıtıyorlar. Malatya ve Arslantepe Höyüğü'nün tanıtılması konusunda da çalışmalar yapıyorlar ve bunları birlikte devam ettireceğiz."

- Kiraz festivali

Çavuşoğlu ayrıca Yeşilyurt Belediyesi tarafından düzenlenen 27. Yeşilyurt Kültür, Spor ve Kiraz Festivali'nin açılışına katıldı.

Burada konuşan Çavuşoğlu, Malatya'da güzel bir gün geçirdiklerini söyledi.

Malatya'ya daha önce de geldiğini dostlarının da bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Malatya'mız dünyada kayısısı ile meşhur ama Malatya'mız sadece kayısısı değil cevizi, kirazı, dutu, çileği her türlü meyveyi üreten ve ihracat yapan bir şehrimiz. İnsanları da plakasında olduğu gibi dört dörtlük insanlardır. Bugün Malatya'da büyük bir ilgi ve sevgi gördük. Bugün Malatyalı hemşerilerimize Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da selamlarını getirdik. Bizim görevimiz çalışkan Malatyalıların ürettiği bu ürünlerin yurt dışına ihracatı konusunda onların çabalarına da destek vermek, ticaretin, lojistiğin önündeki engelleri kaldırmak ya da kolaylaştırmaktır. Bizim teşkilatlarımızla yani tüm büyükelçiliklerimiz, başkonsolosluklarımızla, tüm çalışma arkadaşlarımızla hizmetinizdeyiz, emrinizdeyiz. Festivalinizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

Bakan Çavuşoğlu'na Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ve belediye başkanları da eşlik etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.