Diyanet, Ramazan'da yüz yüze vaazı artıracak

Diyanet, Ramazan'da yüz yüze vaazı artıracak

Ramazan ayında, müftülüklerce uygun görülecek merkezi konumdaki bazı camiler, merkezi vaaz sisteminden ayrılacak.

İlahiyat fakültesi öğretim üyeleri, imam-hatip liseleri meslek dersleri öğretmenlerinin aralarında bulunduğu liyakat sahibi kişiler, belirlenecek camilerde; halen görevde olan vaaz etme ehliyet ve liyakatine sahip olan imam hatiplerin de kendi camilerinde vaaz etmeleri sağlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 2011 Yılı Ramazan Hizmetleri konulu bir genelge yayınlandı. Söz konusu genelgede, 31 Temmuz 2011 Pazar günü ilk teravih namazının kılınacağı, 1 Ağustos 2011 Pazartesi günü de oruç tutmaya başlanacağı hatırlatıldı.

Yüz yüze vaaz adedinin artırılacağı kaydedilen genelgede, "Müftülüklerimizce uygun görülecek merkezi konumdaki bazı camiler, merkezi vaaz sisteminden ayrılacak, ilahiyat fakülteleri öğretim üyeleri, eğitim merkezi öğretmenleri, imam-hatip liseleri meslek dersleri öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenleri, emekli müftü, vaiz ve liyakat sahibi imam hatiplerin, belirlenecek camilerde, halelen görevde olup vaaz etme ehliyet ve liyakatine sahip olan imam hatiplerin de kendi camilerinde vaaz etmeleri sağlanacak, bu çerçevede müftülerimiz, ilgililerle bizzat görüşerek onları hizmete katkı sağlamaları yönünde teşvik edecek ve yüz yüze vaaz adedi artırılacak." ifadelerine yer verildi. Ramazan genelgesinde öne çıkan diğer bazı hususlar şöyle:

-Turizm bölgelerinde, sahil sitelerinin bulunduğu mahallerde, yayla geleneğinin devam ettiği ve göçmen tarım işçilerinin bulunduğu yörelerde, mülki amirden onay almak suretiyle çadır mescitler kurulacak.

-Hoparlörlerin ses düzeninin, ezanın çevreden duyulmasını sağlayacak, fakat yakın komşuları da rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanması temin edilecek.

-Göçler, ziyaretler ve tatil kentleri dikkate alınarak, ihtiyaç olan camilerde teravih namazı din görevlileri tarafından iki rekatta bir selam verilerek kıldırılacak.

-Ramazan öncesinde camilerin şadırvan ve tuvaletlerin temizliği yapılacak, elektrik ve ısıtma tesisatı ile ses cihazları elden geçirilecek. Merkezi sistemlerde sesin rahatça dinlenebilecek kalitede olması sağlanacak.

-İmkanlar ölçüsünde hiçbir cami görevlisiz bırakılmayacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.