Doğuda buzlanma ve sis bekleniyor

Doğuda buzlanma ve sis bekleniyor

Meteoroloji'nin Hava Tahminlerine Göre Yurdun Büyük Bölümünde Yağışlar Devam Edecek. Sabah Saatlerinde Doğu Bölgelerinde Buzlanma ve Sis Bekleniyor.

Meteoroloji'nin hava tahminlerine göre yurdun büyük bölümünde yağışlar devam edecek. Sabah saatlerinde doğu bölgelerinde buzlanma ve sis bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre yurdun büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların Marmara'nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Bilecik), Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı (Ankara, Eskişehir, Konya ve Karaman) ile Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte hafif sis bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar Güney ve güneybatı (lodos) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yurdun iç ve batı kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Meteoroloji yetkilileri yağışların Marmara'nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Bilecik), Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı (Ankara, Eskişehir, Konya ve Karaman) ile Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğini kaydetti.

Rüzgarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Bolu ve Düzce çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden başta soba zehirlenmeleri olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi. Sabah saatlerinde yurdun doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte hafif sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekiyor.BÖLGELERE GÖRE HAVA TAHMİNİMarmara: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bölgenin güney ve doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Bilecik) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Ege: Çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kıyılarda (İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla) ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Antalya ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

İç Anadolu: Çok bulutlu, batısı ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren bölgenin batı kesimlerinde (Ankara, Eskişehir, Konya ve Karaman) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, batısı (Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak) ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar Bolu ve Düzce çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Amasya, Tokat, Çorum ve Gümüşhane çevreleri aralıklı yağmurlu geçecek.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, sabah Malatya, Elzığ ve Bimgöl, akşam saatlerinden itibaren batısı (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum ve Muş) aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde sis görülecek.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, sabah ve akşam saatlerinden itibaren Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Diyarbakır çevreleri aralıklı yağmurlu geçecek. (CİHAN)