Doğuda kış: -27 derece

Doğuda kış: -27 derece

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, en soğuk gece eksi 27 derece ile Ardahan'da yaşandı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, en soğuk gece eksi 27 derece ile Ardahan'da yaşandı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek basınç etkili oluyor. Sabah saatlerinde puslu ve sisli havanın hakim olduğu bölgede, gece ölçülen hava sıcaklıklarının sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 27, Ağrı'da 25, Erzurum'da 23, Kars'ta 20, Iğdır'da 14 ve Erzincan'da 7 derece olduğu bildirildi.

Gün içinde beklenen sıcaklıkların ise Erzincan'da 7, Iğdır'da 3 diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı'da 7, Ardahan'da 6, Kars'ta 1 derece olduğu belirtildi.

Kar kalınlığının Palandöken Kayak Merkezi'nde 12 santimetre olduğunu bildiren yetkililer, il merkezlerindeki kar kalınlıklarının Erzurum'da 6, Erzincan'da 2, Kars'ta 9, Ağrı'da 38, Iğdır'da 6, Ardahan'da 12 santimetre ölçüldüğünü söyledi.

Hava sıcaklıklarının bölge genelinde mevsim normallerinde olduğunu ifade eden yetkililer, pazartesi ve salı günü aralıklarla kar yağışı beklediklerini kaydetti.

Soğuk hava günlük yaşamı da olumsuz etkiledi. Erzurum'da bazı vatandaşlar sabah araçlarını çalıştırmakta güçlük çekti. Ardahan'da ise erken saatlerde karnelerini almak için okula giden öğrencilerin saçlarının ve kirpiklerinin donduğu görüldü.

Soğuk hava nedeniyle birçok iş yerinin camı buz tutarken çatılarda oluşan sarkıtlar da tehlikeli olmaya devam ediyor.