Domuz gribi ilacını reçetesiz almayın

Domuz gribi ilacını reçetesiz almayın

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), hekim tarafından reçete edilmediği sürece influenza A'dan (H1N1) korunma veya tedavi olma amacıyla ilaç satın alınmaması konusunda toplumu uyardı.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün influenza pandemi planı doğrultusunda hekim tarafından reçete edilmediği sürece influenza A'dan (H1N1) korunma veya tedavi olma amacıyla ilaç satın alınmaması konusunda toplumu uyardığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“DSÖ'ye üye ülkelerde yapılan testler, H1N1 virüsünün oseltamivir ve zanamivir gibi ilaçlara karşı duyarlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu ilaçların yaygın ve uygunsuz kullanımının virüsün ilaçlara direnç kazanmasına neden olabilir. Bu nedenle antiviral ilaçlar ancak hastayı muayene etmiş bir hekimin reçetesi ile satın alınmalıdır. Ulusal sağlık otoritesi tarafından uygun yollarla temin edilmemiş ürünler satın alınmamalıdır.”

İnternet üzerinden satışların yeterince denetlenmediği ve iyi düzenlenmediği ülkelerde, bu ilaçların internet üzerinden alınmasının sakıncalı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu yolla ilaç satın alan hastaların ilaçla ilgili güvenlik, kalite ve etkinliğe dair hiçbir garantiye sahip olmadıkları anlatıldı. Açıklamada, “Herhangi bir etkin madde içermeme veya uygunsuz miktarda etkin madde içerme, ürün bilgisinde yer almayan etkin madde veya sağlığı tehdit edici maddeler içerebilmeleri nedeniyle bu tür yasa dışı, ruhsatsız ya da sahte ilaçların kullanılması ölüm, tedavi başarısızlığı veya ciddi advers etkilere neden olabilir” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :